Költekező jegybank, elszálló forint, magyarországi megjelenést jegelő Magnit, irdatlan feketemunka, több tízezer forgalomból kivont ásványvíz, felbukkanó jövedelemarányos hiteltörlesztés, állami közszolgáltatási holding. A stratégiai megállapodások pedig úgy fest, nem sokat érnek. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Minden bizonnyal a hét híre volt - ahogy azt a HVG elsőként megírta: mintegy 200 milliárd forintot oszt szét a Magyar Nemzeti Bank saját alapítványainak. A jegybank emellett az utóbbi időkben ingatlanokból is rendesen betárazott: megvették az Eiffel Palace irodaházat, az IPOSZ korábbi székházát, illetve egy tiszaroffi kastélyt is. Matolcsy egy e-mailes interjúban magyarázta meg a 200 milliárdot, egy képviselői kérdésre válaszolva pedig az ingatlanvásárlásokra is kitért.
Az orosz-ukrán válság, vagyis már inkább háború eszkalalódását megérezte a forint is, az euróval szemben 316 fölé szaladt az árfolyam, a svájci frankkal, illetve a dollárral szemben pedig 2,5 éves mélypontra gyengült a magyar fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama. Legutoljára augusztus elején állt ilyen gyengén az árfolyam, előtte pedig 2012 elején volt ennyire rossz a helyzet.
A héten mindeközben nagyüzemben indultak meg a bankok állammal szemben megindított devizahiteles perei. Nem meglepő módon – a pálya erősen a kormány felé lejt – ugyanakkor egyik pénzintézet sem járt sikerrel mindeddig, a legtöbb perben a végleges döntést viszont szeptemberre halasztották.
Nyereségük több mint 80 százalékát fizették ki osztalékként a stratégiai megállapodást kötött cégek az elmúlt négy évben. A kormány barátai ezek szerint nem igazán tartották alkalmasnak a hazai üzleti környezetet a profit újrabefektetésére – írta a héten a Figyelő. A cégek növekedése lassul, de legalább egyre több társasági adót fizetnek. A kormányzatban állítólag úgy vélik, itt az ideje átvizsgálni a stratégiai megállapodásokat.
Oroszország legnagyobb kiskereskedelmi üzletlánca, a Magnit egyelőre jegeli azt a tervet, hogy logisztikai központot nyit Magyarországon. A Magnit pénzügyi igazgatója azt mondta, hogy amint kedvező változásokra kerül sor, a cég azonnal lép, hiszen a magyarországi logisztikai központ megnyitásához már minden készen állt. A Magnit Záhony határában tervezte létrehozni az ezer kamionnak is otthont adó logisztikai központját.
Elhanyagolható mértékben, mindössze egy százalékkal csökkent itthon a feketegazdaság részesedése, illetve a feketemunkások aránya az elmúlt években – derül ki a Randstad kutatásának eredményeiből. A feketegazdaság a magyar GDP 22 százalékára rúgott 2013-ban, míg Szlovákiában 15, Ausztriában 7,5 százalék volt ugyanez az arány. Magyarországon a GDP 22,1 százaléka származott feketemunkából tavaly.
Az MNB fogja szabályozni, mekkora hitelt vehetünk majd fel. A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató az ügyfelek legális jövedelmének arányában korlátozza a még vállalható törlesztési terheket. A hitelfedezeti mutató a fedezetek (lakásérték) arányában korlátozza a felvehető hitelek nagyságát. Az viszont továbbra is nagy kérdés marad, hogy mennyire fehérednek majd az új szabályozás miatt a jövedelmek.
Szerdán a Magyar Közlönyben megjelent egy kormányhatározat, amely arról rendelkezik, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter irányítása alá kerül a holdingalapú közszolgáltatási rendszer. Az állami holdingról egyelőre csak az derült ki, hogy a gáz-, áram- és távhőszolgáltatást venné egy kézbe. Ezt tisztán csak úgy tehetné, ha megvenné az állam az energiaszolgáltatókat. Irtózatosan sokba fog kerülni.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.