Gazdaság hvg.hu 2014. augusztus. 13. 08:51

A külföldi bankokat csak a remény és hit tartja Magyarországon

A forint és általában a magyar piac iránt érdeklődő szereplők hosszabb távra szólóan egyre kevésbé tartják biztonságosnak a magyar forintban jegyzett papírjaikat, általában magyarországi vagyonukat – mondta Phoenix Kalen, a Société Générale feltörekvő piacokkal foglalkozó stratégája. Az utóbbi napok történései azt bizonyítják, hogy Magyarország jóval sebezhetőbb, mint a régió más országai. A külföldi bankok bár ragaszkodnak magyarországi érdekeltségeikhez, ugyanakkor e pénzintézetek döntéshozói valójában tehetetlennek, kiszolgáltatottnak érzik magukat és egyre inkább csak abban bíznak, hogy "meghallgatásra találnak az imáik", reménykednek, hogy a végén minden jóra fordul.

Bizonyos tekintetben Magyarország speciális eset, a külföldi befektetők szemében. Egyrészt érzékelik a magyar jegybank unortodox hozzáállását, pontosabban az abból is fakadó kiszámíthatatlanságot, amely átlengi az egész gazdaságpolitikát, ez a légkör pedig egyre nagyobb óvatosságra inti őket beruházásaikat illetően – mondta az alapblognak adott interjújban Phoenix Kalen, a Société Générale londoni feltörekvő piaci stratégája. A stratéga szerint Magyarország gazdasági sebezhetőségét mindenképpen növeli, hogy a magyar jegybank rendkívül agresszíven csökkentette az alapkamatot egy olyan szintre, amely jóval alacsonyabb a lengyelországinál, holott ez utóbbi ország a külföldiek szemében sokkal biztonságosabb, kiszámíthatóbb hely. Ezt is figyelembe véve a Magyarország-kockázat tényleg növekszik az olyan viharosabb időszakokban, mint amilyen ez a mostani – hangsúlyozta a Société Générale szakértője.

A Société Générale stratégája ugyanakkor hozzátette, hogy csekély a forinttal szembeni spekuláció mértéke. Ennek ellenére viszont szerinte nagyon erőteljesen gyengült a magyar deviza, ami azt támasztja alá, hogy Magyarország sokkal sebezhetőbb viharosabb időszakokban, mint a vele szomszédos országok. A magyar kötvényektől bizonyos periódusokban nagyon nagy sebességgel fognak menekülni a külföldiek. Ez most egy komoly figyelmeztetés és rossz "ómen", amelyet immár pontosan tudnak értelmezni a külföldi befektetők – tette hozzá. A forint kilátásai Kalen véleménye szerint ugyankkor inkább rosszak, elsősorban azért, mert bármikor radikálissá válhat a forinteszközöktől való szabadulás üteme. A külföldiek magatartásában uralkodóvá válhat az a félelmen alapuló hozzáállás, hogy Magyarországon érdemesebb mihamarabb lefölözni az utóbbi években akkumulálódott profitot, mint várni vele addig, amíg késő lesz – emelte ki.

A stratéga elmondása szerint a Magyarországon szerzett benyomásaik alapján 330 forintos euróárfolyaming az illetékesek semmit sem fognak csinálni, nem fognak igazán beavatkozni a forint érdekében. A döntéshozók szerinte azt gondolják, hogy minél állhatatosabbnak, makacsabbnak, ellenállóbbnak mutatkoznak a piaci szereplők előtt, annál gyorsabban elvonul a vihar a forint felett. Ha interveniálnak is, akkor is ezek inkább lesznek retorikai jellegű intervenciók, mintsem erőteljes és valóságos beavatkozások a forint érdekében – emelte ki Kalen.

Kalen elmondta, hogy a nemzetközi bankok részéről azt tapasztalják, hogy ragaszkodnak a magyar piachoz. "Elvégre önmagában véve is roppant mód körülményes folyamat egy banknak – csak úgy – elhagynia egy országot, hiszen óriási energiákat és pénzeket fektettek be az elmúlt években, évtizedekben a piaci jelenlét megteremtésére és annak stabilizálására" – emelte ki. Ugyanakkor Kalen elmondása szerint az is a tapasztalatuk, hogy ezen bankok döntéshozóinál azt érzékelik, valójában tehetetlennek, kiszolgáltatottnak érzik magukat és egyre inkább csak abban bíznak, hogy "meghallgatásra találnak az imáik", reménykednek, hogy a végén minden jóra fordul, hogy a belső viharok is elvonulnak a fejük felől, a magyarországi pénzügyi-gazdasági-politikai környezet pedig megint kiszámíthatóvá, piacbaráttá válik.

zöldhasú
Hirdetés