Mégsem áll meg a lábán a költségvetés
A kormány eddig tagadta, hogy be kéne avatkozni a költségvetésbe. Ma egy konferencián a nemzetgazdasági miniszter jelezte, 110 milliárd forintot nem engednek elkölteni a minisztériumoknak, máskülönben baj lenne.
A kormány 110 milliárd forintot zárol a kormányzati kiadásoknál, mert így látja biztosítottnak a költségvetési hiánycél teljesülését – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Az áfa- és a jövedékiadó-bevételek is elmaradnak a tervezettől, ezért is van szükség a spórolásra a miniszter szerint.
Varga arra is utalást tett, hogy az EU büntetőlépéseket tervez Magyarországgal szemben (Varga nem fejtette ki, miért, de vélhetően az útépítéssel kapcsolatos szabálytalanságok miatt. Ezért merült fel kormányzaton belüli ötletként a visszamenőlegesen kivetett, az útépítőcégeket sújtó adó lehetősége), így szükség lesz arra, hogy egyes uniós projektekhez Magyarország több pénzt tegyen hozzá.
A miniszter pár hónapja, a választások előtt még igyekezett elbagatellizálni a költségvetési veszélyekre figyelmeztető szakértők vészjelzéseit. Korábban folyamatosan azt hangsúlyozták kormányzati megszólalók, hogy nem lesz szükség a költségvetés kiigazítására.
Most azonban ami történik, lényegében menetrendszerű. Egyrészt minden választás után kiderült, beavatkozás nélkül tarthatatlan a költségvetés. Másrészt, az Orbán-kormány minden évben ezt csinálta: év elején fogadkoztak, aztán év közben többször is hozzányúltak a büdzséhez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.