Egymás után dönti meg a több évtizedes drágulási rekordokat a csokoládé és a kakaó áremelkedése, és szakértők szerint a folyamat legalább a jövő évig elhúzódik. A háttérben az áll, hogy sokkal nagyobb a kereslet, mint a kínálat.
A világ kakaóbab-termesztésének tíz százalékát ellenőrző OLAM International becslése szerint százezer tonna termény hiányzik a piacról – ami teljes termelés 2,4 százaléka –, az International Cocoa Organization szakmai szövetség pedig úgy véli, hogy az alacsony kereslet kitart 2014-2015-ben – írja a Napi.hu.
Az OLAM azt prognosztizálja, hogy 2014 a második olyan egymást követő év lehet, amikor a termény kereslete meghaladja a kínálatot. A kakaó ára 40 százalékkal ugrott meg 2012 óta a fogyasztás növekedése miatt. Leginkább az ázsiai piacok bővülnek, ezekben az államokban az egyre szélesedő középosztály kap rá egyre jobban az édességre.
Az OLAM egy korábbi vészforgatókönyve szerint az év közepétől 2014 végéig 10 százalékkal nőhet a kakaó ára, miután a január óta 13 százalékos drágulás jegyeztek fel. Az International Cocoa Organization szerint 47 éve nem volt olyan hosszú hiány a piacon, mint ami mostanra kialakult. Egyes elemzők attól tartanak, hogy a termelés nem tud lépést tartani a világ megnövekedett csokoládékeresletével, aminek eredményeként a csokoládé a kaviárhoz hasonló luxusélelmiszerré válhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.