Az Együtt-PM Szövetség módosító javaslatokat nyújt be a kormány devizahiteles törvényjavaslatához, mert az ellenzéki párt szerint a parlament előtt lévő tervezet nem oldja meg a problémát.
A kormány – a Kúriának az árfolyamrésre vonatkozó egyértelmű döntését követően – csak húzza az időt: később meghozandó, külön törvényre utalja az árfolyamrés tisztességtelensége jogkövetkezményeinek levonását. Ez értelmetlen" - írta vasárnapi közleményében Szelényi Zsuzsanna, a párt országgyűlési képviselője, a költségvetési bizottság tagja.
A kormány, az ígéreteknek megfelelően pénteken benyújtotta a devizahiteles mentőcsomag első eleméről szóló törvényjavaslatát. Ennek értelmében a forinthiteleseket is megsegítik, mivel rájuk is vonatkozik a tisztességtelen banki eljárás korrigálásáról szabály. A végtörlesztést választók kimaradnak a csomagból. Az árfolyamrést kiradírozzák, minden egyoldalú szerződésmódosítás, amely kamat-, költség- és díjemelést lehetővé tett, pedig tisztességtelen. A bankok bíróság előtt bizonyíthatják, hogy az egyoldalú módosítások tisztességesek voltak, ám ezért komoly pénzeket kell leperkálniuk a perekhez.
A törvényjavaslat értelmében, az egyoldalú kamatemelés semmisségének kimondása a folyósítás kori kamat akár 25 éves befagyasztásával jár. Ez nem csupán üzletileg értelmezhetetlen, de a fogyasztók érdekét sem szolgálja, hiszen a bank forrásköltségének csökkenése esetén a pénzintézet zsebre teheti a különbözetet, nem szükséges a hitelesek számára átadnia azt - fogalmaz az Együtt-PM közleménye. Szelényi szerint az általuk benyújtott módosítás biztosítja azt a lehetőséget, hogy ebben az esetben pénzükhöz jussanak az adósok.
Az Együtt-PM azzal vádolja a kormányt, hogy a pénteki "törvényjavaslat álca, (...) felfüggeszt minden végrehajtást, a bankokkal számoltatja ki az árfolyamrés mértékét, és peres eljárásokat szabályoz, még azt sem mondja meg, hogy az árfolyamrés eltörlése után miként jár vissza a pénz a magyar embereknek. Emellett értelmetlen, és időhúzó rendelkezéseket hoz, melyek csak elodázzák a valódi problémák kezelését".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.