Siklósi csoda: egy nyereséges kórház
Az országban egyedülálló tulajdonosi és működtetési struktúrával üzemelő siklósi kórház bizonyította, hogy pusztán az Országos Egészségügyi Pénztártól (OEP) lehívott összegekből is nyereséges lehet egy kórház.
A Magyar Hírlapban Barta Tamásné, a huszonöt százalékban állami és hetvenöt százalékban a magyar érdekeltségű Mega-Logistic Zrt. tulajdonában lévő intézmény gazdasági igazgatója elmondta: a vállalkozás nonprofit rendszerben működteti a kórházat.
A tíz éve bevezetett rendszerben megszüntették a korábbi adósságállományt és fejlesztéseket valósítottak meg - írta a lap.
A kórház ügyvezető igazgatója, Kanizsai István közgazdász elmondta: az európai uniós fejlesztési pályázaton nyert nyolcszázmillió forintos támogatásból fordítottak a szervezeti struktúra átalakítására is. Sikerült elérniük, hogy a kórház összes munkatársa költségérzékenyen viselkedjen.
A vezetők elmondták, nagy sikernek tartják a kórház rendbetételét, de a modellnek van hátránya is: mivel magánkórházként működik, a dolgozóik nem számítanak közalkalmazottnak. Ezért, bár az intézmény közellátást biztosít, nem jut állami forráshoz az orvosok, ápolók bérfejlesztésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.