Az élelmiszeripar is súlyos gondokkal találja magát szembe, ha a méheket továbbra sem óvják meg, és nem tulják be a veszélyes permetezőszereket.
Az SG.hu szemlézte azt az új tanulmányt, melynek konklúziója szeirnt az utóbbi években teret nyerő népszerű rovarölő és növényvédő kemikáliák közvetlenül felelősek háziméh populációk pusztulásáért. A 2011-ben alakult Task Force on Systemic Pesticides által közölt új tanulmány a felvázolt összefüggéseken túl határozott cselekvésre szólíta fel a kormányokat. A másik út: a globális méretű katasztrófa.
Ahogyan azt a világban nagy médiavisszhangot és megrökönyödést is kiváltó More Than Honey című dokumentumfilmből kiderült, az elmúlt pár év során méhek milliói tűntek el a Föld színéről - látszólag megmagyarázhatatlan okokból. A méhek további radikális fogyása - afféle Pillangó-effektusként - az egész Föld élővilágára, és így az emberiségére is hatással lesz, mivel az élelmiszereink több mint harmada a méhek beporzásától függ.
A Task Force on Systemic Pesticide szakértői szerint két fő osztályba sorolhatók a nagy veszélyt jelentő szerek. Az egyikbe az ún. neonikotinoidok, a másikba a fipronil tartozik. E széles körben használt szerek kiváltása, megkerülése, betiltása azonban egyáltaáln nem könnyű, mivel e két szer a világ mezőgazdaságában hasnált rovarölő szerek forgalmának mintegy 40 százalékát teszik ki.
A kutatók most azt várják a kormányoktól, hogy ha az azonnali, teljes körű betiltásra nincs is reális esély, legalább vezessenek be a jelenleginél szigorúbb szabályozást a szerek felhasználásával kapcsolatban, és biztosítsák a gazdák sokkal szélesebb körű tájékoztatását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.