Láthatatlan őrök védik a pénzünket
Rengeteg számszerűsíthető paraméter (kamatok, hitel, betét, számla) határozza meg a banki szokásainkat, melyek a bankoknak és a velük kapcsolatban álló ügyfeleknek is fontosak. Sokkal kevesebb szó esik azonban arról a számokkal nem kifejezhető tényezőtől, amely az egész együttműködés alapja. Minden bank számára az ügyfél bizalma a legértékesebb, ami a jelen és a jövő megoldásait jelentő elektronikus megoldások kulcsa.
A magyarok azonban összességében még mindig elég konzervatívak, főleg az idősebb korosztály bizalmatlan az elektronikus bankolási megoldásokkal szemben. Hiszen ha nem készpénzzel fizetünk, egy sor kérdés felvetődhet: hogyan kezelik és ki látja az adatainkat, biztosan a címzetthez jut-e el a kívánt összeg, visszaélhet-e valaki ezekkel?
Nem véletlenül költenek a bankok súlyos pénzeket biztonságra, akár a bankfiókok fizikai védelméről, akár az egyre nagyobb teret nyerő elektronikus megoldások biztonságosságáról van szó. A biztonság garantálása drága mulatság, de az ügyfelek szempontjából teljesen jogos elvárás. Az emberek adják ugyanis a pénzt, a banknak pedig kötelessége vigyázni rá.
Ezek nélkül nincs biztonság |
Fontos, hogy csak hivatalos terjesztési csatornákon keresztül beszerzett szoftvert szabad telepíteni a telefonra. Legyünk óvatosak az SMS-ben, push üzenetben kapott üzenetekkel: a bank nem küld olyan üzenetet, amelyben arra kéri az ügyfelet, hogy egy URL-ről töltsön le alkalmazást. Fontos, hogy az automatikus wifi-csatlakozást is kapcsoljuk ki. Az eszköz PIN kódját vagy a kezelőfelülethez való hozzáférést biztosító mozdulatot javasolt titokban tartani, ahogy a bankkártya lejárati dátumát, valamint a CVV/CVC2 kódot is. Tehát ezeket lehetőleg ne a mobilon tároljuk! |
A bizalom, illetve a bankok által garantált biztonság eddig is kulcsfontosságú volt, de a jövőben, ha lehet, ez fokozottabban igaz lesz, a bankok ugyanis lényegében a mobilunkba költöznek. A legnagyobb lakossági pénzintézetek az elmúlt hetekben, hónapokban jelentek meg új mobilfizetési megoldásaikkal, amelyek valóban megkönnyítik az életet. Az Erste Bank szerint az ügyfelek továbbra is nagyon óvatosak, de egyre nyitottabbak a különböző megoldások iránt. Erre utal az is, hogy a mobilon keresztül bonyolított PayPal forgalom például 2012-2013-ban ötszöröse volt a 2011-es forgalomnak.
A bankok ezerféle módon biztosítják az elektronikus megoldásokat. A bankok amúgy is számos biztonsági intézkedést hoznak annak érdekében is, hogy az adatok ne jussanak illetéktelen kezekbe: a számlához kaput nyitó alkalmazás elindítása csak PIN-kóddal lehetséges, a telefon ellopása esetén a telefonnal magával nem lehet belépni, az eszközön érzékenynek minősített adatokat nem tárol a rendszer.
A mobilos rendszerek tervezése során az adatminimum elvét követték a szolgáltatók, ez azt jelenti, hogy a rendszer használatához nem feltétlenül szükséges adatot ne is kezelje, és ne is tárolja. Érzékeny adatot kizárólag titkosított csatornán keresztül küld az ügyfél.
Ha már a biztonságról van szó, felmerülhet a mobilok klónozása, amire van példa a bűnügyi statisztikákban. Jó tudni, hogy ezzel a megoldással sem férhetnek hozzá a pénzünkhöz. A mobilos alkalmazásokat az adott ügyfélhez kötik, az alkalmazásokon belül lehet regisztrálni a bankkártyákat is, ami azt jelenti, hogy ha az ügyfél elveszíti a készülékét, vagy ellopják tőle, akkor az alkalmazás újratelepítése után a bankkártyáit is újra kell regisztrálnia. Illetve a telekommunikációs cégek is üzemeltetnek olyan csalásmegelőző/figyelő rendszereket, amelyekkel kiszűrik, ha például SIM kártyát klónoztak csalók. Ebből a szempontból azt is fontos megemlíteni, hogy a mobilok klónozása szakértelmet, komoly beruházást igényel, ezért nem nagyon éri meg.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.