Állampapírba és értékpapírba vándorol a magyarok pénze. No, meg készpénzbe. A bankbetétek állományának csökkenése viszont egyáltalán nem jó hír az egész gazdaság állapota szempontjából, az állampapírok kiszorító hatással bírnak, ráadásul pénzt szívnak el a bankrendszerből, ami így a jelek szerint kevésbé tud a hitelezésre fókuszálni. A jegybank ingyenhitele sem tudta eddig bedurrantani a hitelezést. A bankrendszer így a magyar gazdaság növekedését sem tudja megtámogatni.
Rengeteg pénz áramlik magyar állampapírba. Április végére 1900 milliárd fölé ugrott a teljes lakossági állomány, értékpapírszámlán pedig március végén majdnem annyi pénzt tartottak az emberek, mint bankbetétben. Az, hogy lakosság ilyen mértékben rámozdult az állam- és értékpapírokra, persze egyáltalán nem véletlen: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa 2011 végén kezdte vágni az alapkamatot, azóta leszegett fejjel haladnak előre, azaz megállás nélkül csökkentenek, s mára az alapkamat 2,4 százalékra olvadt. A bankbetéteken így már igen kicsi az elérhető kamat, ezért nem is meglepő, hogy különböző más opciók után néznek a magyar megtakarítók. A kormányzat az elérhető alternatívát igyekszik reklámozni is: tv-szpotokban, szerte az országban óriásplakátokon népszerűsítik az állampapírt, boldog kisgyerekes családok képével ösztönzik az állampapír vásárlását mint megbízható befektetést. "Több mint üzlet", "kiérdemelt bizalom" – és hasonló szlogenekkel bombázzák az állampolgárt.
Ezzel párhuzamosan rohamosan csökken a háztartások bankbetétben tartott pénze. Míg tavaly márciusban összesen 7631 milliárd forintot tartott forint-, illetve devizabetétben a lakosság a jegybank statisztikája szerint, addig ez az összeg 2014 márciusára 6748 milliárdra olvadt. Ez az adat februárhoz képest is jelentős csökkenést jelent, egy hónap alatt 107 milliárd forint "darálódott le" a lakossági betétállományból.
Bankbetét vs. állampapír
A puszta számok mögött érdekes folyamatok húzódnak meg, melyek ráadásul korántsem biztos, hogy pozitív eredménnyel járnak az ország bankrendszerére – így gazdaságára – nézve. A kormányzat deklarált célja az, hogy a magyar lakosságot intenzívebben bevonja az állam finanszírozásába: ennek jegyében kifejezetten az átlagpolgárok számára kialakított konstrukciók is a piacra kerültek, ennek és a bankbetétnél vonzóbb hozamnak köszönhetően bő két év alatt majdnem megnégyszereződött a lakosság által tartott állampapír-mennyiség.
Az egyfelől örvendetes, hogy egy ország a belső erőforrásaira támaszkodva biztosítja az állam finanszírozását, ráadásul saját fizetőeszközben kibocsátott állampapírból – jelen esetben forintból. Így külső gazdasági, pénzügyi sokkok ellen védettebb lehet az adott ország, és az árfolyam esetleges durvább kilengései ellen is nagyobb lehet a védelem. Csakhogy Magyarország esetében úgy fest, hogy az állampapír – illetve az értékpapír – mennyiségének növekedése a bankbetétek rovására valósul meg. A bankbetétállomány csökkenésére még az is rátehet egy lapáttal, hogy a kormány a pénzügyi rezsicsökkentés keretében havi 150 ezer forint erejéig ingyenessé tett kétszeri pénzfelvételt (miután a tranzakciós illeték bevezetése miatt elszálltak a banki díjak). Mivel az átlagos felhasználó számára rendkívüli mértékben megdrágultak a pénzügyi szolgáltatások, így sokan újra a készpénz felé fordulnak (olcsóbb azt kezelni, a bankban meg kamatot úgysem adnak), vagyis a pénz elhagyja a bankrendszert.
Na de, meglódult a gazdaság, nincs itt semmi gond! |
A magyar gazdaság mindeközben mégis úgy tűnik, mintha erőre kapna, nyolc éve nem volt akkora növekedés hazánkban, mint 2014 első negyedévében. A meglódult növekedés tartásához ugyanakkor a hitelezés felpörgésére, így a vállalati beruházások megugrására, a lakossági fogyasztás jelentős ütemű bővülésére is szükség lenne, elemzők szerint pedig ezek az elemek kérdéses, hogy teljesülni fognak-e. Illetve az is kérdéses, hogy az állami költekezés jelenlegi magasabb szintje mennyire tartható fenn, és jövőre a magánszektor már át tudja-e venni az állam szerepét – legalább részben. A magyar gazdaság növekedési potenciálja mindeközben még továbbra is 1 százalék alatti, felzárkózó országként pedig ennél többre lenne szükség ahhoz, hogy a nyugat-európai államok fejlettségi szintjéhez közelítsünk. |
A bankbetétek lemorzsolódásával ugyanakkor esélyes, hogy ez a mutató lassabban fog javulni a vártnál – ha egyáltalán javulni fog –, ráadásul a csökkenő betétállomány az új hitelek kihelyezését is nehezítheti (az egyes bankoknál azonban komoly különbség van a mutató tekintetében, vannak olyanok, amelyeknél már 80 százalék környékén jár ez az indikátor). A bankoknak szükségük van betétekre, hogy hitelezni tudjanak, és be tudják biztosítani magukat az esetleges sokkok miatt, az emberek azonban nem a bankszektorba pakolják megtakarításaikat. Az állampapírba vándorló pénzek nem jelennek meg közvetlenül a gazdaságban – nem lesznek belőle vállalati hitelek például –, ez az állam által felvett hitelek visszafizetésére, illetve a folyó kiadások – egyesek szerint igencsak nem hatékony – finanszírozására megy el (a pénz gazdaságból történő kipörgésére már egy vezető adótanácsadó cég egyik vezetője is felhívta a figyelmet nemrég). Az értékpapírszámlákra vándorló pénzek lökést adhatnának a pénzügyi szektornak, az ide befektetett pénzek egy része szintén állampapírba megy, vagy külföldi eszközbe vándorol (emellett természetesen hazai eszközökbe is fektetnek).
Hitelbővülés: csak minimális mértékben
A mostani helyzet azt is eredményezi, hogy míg 2008-tól kezdődően a bankok irgalmatlan sebességgel igyekeztek lenyomni a hitel-betét mutatót, addig most a bankbetétek zsugorodása miatt kényszerhelyzetben vannak. Sok esetben már nem arról van szó, hogyan is lehet új hiteleket kihelyezni, hanem a már a meglévőket sem újítják meg. A jegybank statisztikája szerint a nem pénzügyi vállalatok forinthitel-állománya februárról márciusra csak 7,9 milliárd forinttal nőtt – 3300 milliárd forintos nagyságról beszélünk –, míg devizahiteleknél a vállalatok, a már mondhatni megszokott módon, több tízmilliárdot törlesztettek. A háztartások hitelállományát tekintve, itt is 3 ezer milliárdos nagyságrendről beszélünk, forinthitelnél egy hónap alatt 1,5 milliárd forintos volt a növekmény, devizában pedig 86 milliárdot fizettek vissza a polgárok a bankoknak. Vagyis összességében továbbra is inkább törleszt, semmint új hitelt vesz fel a magyar.
A hitelállomány alacsony mozgása annak ellenére történik, hogy a jegybank beizzította az "elefántölőt", a növekedési hitelprogrammal rendkívül kedvező kamatozás mellett igyekeznek hiteleket kiszórni, csakhogy teljes sikerről nem igazán lehet beszélni (a hitelállomány zuhanása megállt, növekedés viszont csak minimális látható, a kereslettel is problémák vannak). Az idei év végéig kitűzött 2 ezer milliárdos keret teljes kiszórása így a jelenlegi feltételrendszer mellett nem biztos, hogy tartható lesz, vagyis egyelőre nem tudni, hogy a mesterséges ingyenhitellel mennyire lesz képes a banki hitelezés felpörögni.
A bankoknak jó sok van a puttonyukban |
144 milliárdos bankadó, 270 milliárd forintos tranzakciós illeték. A jegybank pedig a bankokat abba az irányba terelgeti, hogy nagyobb szerepet vállaljanak az állampapírok vásárlásában. |
Az ingyenhitel, illetve az alacsony alapkamat papíron abba az irányba mutatna, hogy az emberek kedvező feltételek mentén vállalkozzanak, megtakarítás helyett inkább fogyasztásra költsenek, vagyis a gazdaságba, így a gazdaság élénkítésébe pumpálják a pénzt. Ehelyett ugyanakkor a fent ismertetett jegybanki-kormányzati impulzusok kiszorító hatással bírnak, a piacon elérhető termékekkel szemben próbálnak alternatívát kínálni, csakhogy ezzel nem teljesen biztos, hogy segítenek a bankrendszer problémáinak megoldásában. Pedig az alacsony infláció miatt például a bankbetéteken még viszonylag komolyabb reálkamat is elérhető, vagyis érdemes lehetne itt fialtatni a pénzt, csakhogy az állam beszállt az emberek pénzéért folyó versenybe (bizonyos felárért cserébe).
Mindezzel ugyanakkor az állam jól jár: az alapkamat csökkentése következtében az állampapírhozamok is csökkenni tudnak – a forint euróval szembeni árfolyama ugyanakkor cserébe elpattan –, mivel saját maga számára nyújt kevésbé fájdalmas, értsd olcsóbb finanszírozást. Így viszont kevesebb pénz áramlik a magyar bankszektorba, vagyis a magyar bankszektor gazdasági növekedést előmozdító szerepét csökkentik.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.