Színpompás hernyók teszik tönkre a mecseki cseresznyefákat
Még sosem okoztak ennyit kárt a mecseki cseresznyefákban az őszi kékesbagoly lárvái, mint idén. Több kertben valósággal szétrágták a fák levelét a hernyók – írja a bama.hu.
Úgy tűnik, a cseresznye idén körülbelül két héttel korábban érik be a kedvező időjárásnak köszönhetően, de a kártevők még sokat ronthatnak a termésen. A monília a fő kártevő, a légyfajok kukacosodást okoznak, a sodrómolyok, araszoló- és bagolylepke fajok pedig a leveleket teszik tönkre.
Az elmúlt hetekben több mecseki kertben valósággal szétrágták a cseresznyefák leveleit a tömegesen elszaporodott lepkehernyók. A lombok átvizsgálásakor ceruza vastagságú, hatalmas zöldes fehér, sárga oldalcsíkozású hernyókra bukkantak, ezek a szeptember végétől novemberig éjszaka repülő őszi kékesbagoly lárvái – olvasható a cikkben.
Az impozáns megjelenésű bagolylepke jól ismert a Mecsekben, de ilyen mértékű kárt még nem okoztak a hernyói. A madártani megfigyelések szerint a kövér kártevőket a kakukk nagyon kedveli.
Szakemberek szerint mindenképpen érdemes lenne jobban odafigyelni ezekre a hernyókra, mert a korábban bőven termő fákat is legyengítheti a levélzet túlzott lerágásával. Az ősszel csoportosan lerakott lepketojások áttelelnek, ezért a tél végi, a kora tavaszi lemosó permetezésekkel mérsékelhető a hernyók tömeges megjelenése – tették hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.