Gazdaság hvg.hu 2014. május. 09. 13:10

„Én nem pereskednék velük: fölrúgnám őket, mint a szemetet”

Orbán Viktorhoz fordult levélben a Greenpeace, miután tegnap a kishantosi földeken újra elindult egy traktor, és megkezdték a vetést is. A Greenpeace közleményéből kiderül, hogyan hergelte az új bérlőket az NFA jogásza.

A Kishantosnak kedvező bírósági ítéletek ellenére tegnap újra szántottak a traktorok, sőt Szabó Zsolt, az egyik „új nyertes” kukoricát vetett a biogazdaság földjein. A Greenpeace ezért levélben újra Orbán Viktorhoz fordult, melyben követeli az NFA vezetői és Bitay Márton, az állami földügyekért felelős államtitkár haladéktalan leváltását. A Greenpeace szerint a bírósági ítéletek alapján ezekhez a területekhez az „új nyerteseknek” semmilyen közük nincs. Jogvita ugyanis jelenleg csak a Kishantosi Nonprofit Kft. és a Nemzeti Földalapkezelő között van. Ezt fogalmazta meg 2014. április 25-én a Székesfehérvári Járásbíróság két ítéletében is, ennek ellenére két további „új bérlő” is megkezdte a területek betárcsázását.

tisztajovo.hu

„Én nem pereskednék velük: fölrúgnám őket, mint a szemetet” – fogalmazott Gyöngyösi Zoltán, az NFA jogásza a székesfehérvári jegyző előtti birtokvitában (az NFA szerint ugyanis az átadás megtörtént, így az új bérlők már birtokon belül vannak, a szántás és vetés szerintük tehát jogszerű). Eszerint is cselekedtek az új haszonbérlők is és újból beindították a traktoraikat, holott a bírósági döntés kimondta: amíg a Nemzeti Földalapkezelő a korábbi bérlővel, a Kishantosi Közhasznú Kft.-vel nem rendezi a jogviszonyát, addig az új nyerteseknek az adott földterülettel kapcsolatban semmilyen joguk nincs – derül ki a Greenpeace közleményéből.

A Greenpeace paragrafusjeles táblákkal hívta fel a figyelmet a törvénytelenségre, amelyeken Szabó Zsolt és az általa felbérelt traktorosok átgázoltak. Az „új nyertes” agresszív viselkedéséről készült képek önmagukért beszélnek. A törvényességet lábbal tiporják Kishantoson, az  állami szervek háttértámogatásával.

Greenpeace-akció Kishantoson
Greenpeace

A bírósági ítélet nyomán birtokvédelmet nem kaptak az „új bérlők”, sőt még feddésben is részesültek amiatt, hogy a birtokvitát erőszakkal próbálták eldönteni – írják közleményükben a biogazdálkodást folytató korábbi bérlők oldalán álló greenpeace-esek.

A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ a magyar és a német kormány megállapodása alapján jött létre 15 évvel ezelőtt a legszigorúbb minősítésű biovetőmag előállítására és biogazdaság üzemeltetésére. A gazdaság 452 hektár állami földterületen termelt, amelynek bérleti joga 2013 októberében lejárt. A földterület hasznosítására a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) meghirdette a területeket, a pályázatra a központ is jelentkezett, de nem nyert.

Greenpeace

November 4-én a kishantosi földek két hivatalos átadás-átvételi procedúrája közül csak az egyik történhetett meg, mert az addigi bérlők, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. tulajdonosai megtagadták az állami földek hivatalos átadását a Nemzeti Földalapkezelő képviselőinek. Az NFA azonban átadta az érintett földterületeket az új bérlőknek.

Április 12-én az állami földpályázaton nyertes új bérlők elkezdték beszántani a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Kft. ősszel és tavasszal elvetett növényeit, a cég vezetői szerint  több mint 140 millió forint értékű bionövény-állományt semmisítettek meg, ezért feljelentést tettek a rendőrségen.

zöldhasú
Hirdetés