2014. április. 25. 17:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. április. 25. 17:03 Gazdaság

Ha külföldön dolgozik, itthon nem kap gyest

A külföldre menekült sok fiatal számára előbb vagy utóbb felvetődik a gyerekvállalás kérdése. Ezzel kapcsolatban kézenfekvő dilemma, hol kapják a gyerekhez kötődő pénzbeli ellátásokat. Az Adózóna utánajárt: a gyest a külföldön, a gyedet itthon, de a hazai jövedelem alapján kapják az érintettek.

"Férjem és én Németországban dolgozunk, már több mint két éve. Idén április végén lejár a munkaszerződésem, és májustól Magyarországon fogok dolgozni. Első gyermekünket 2014. szeptemberre várjuk, és úgy tervezzük, hogy ezt követően Magyarországon maradunk. Kaphatok-e Magyarországon gyermekgondozási díjat?" Vagy. "Gyesen vagyok itthon a második gyermekemmel. Férjem Ausztriába megy dolgozni, és úgy döntöttünk, hogy mindannyian Ausztriába költözünk. Ezt követően is jár nekem a gyes?" Egy sor ilyen és ezekhez hasonló kérdés merül fel a külföldi munkavégzés és a gyermek(ek)hez fűződő ellátások kapcsán. Ezeket vizsgálta meg az Adózóna.

Gyermekgondozási segély a biztosítási jogviszonytól független, családtámogatási ellátás. Amennyiben tehát a család Ausztriában él, és az apa Ausztriában dolgozik, akkor a gyermekgondozási segélyt – ha a jogosultsági feltételek fennállnak – Ausztria folyósítja, az osztrák jogszabályok alapján.

A gyermekgondozási díj biztosítási jogviszonyon alapuló ellátás, amely függ a biztosítási jogviszonytól, azaz a keresőtevékenység hosszától és a járulékalapot képező jövedelem mértékétől. A fenti szociális biztonsági rendeletek alapján a másik tagállamban szerzett biztosítási időket figyelembe veszik az ellátás megállapítása során, az ellátás mértékét azonban abban az országban elért átlagos jövedelem vagy az átlagos járulékalap alapján kell kiszámítani, amely ország az egészségbiztosítási ellátást megállapítja.

A magyar szabályok alapján a gyermekgondozási díjra jogosult a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli. Azaz a leendő édesanyának a szülést megelőző két éven belül van 365 nap biztosítási ideje, így a saját háztartásban nevelendő gyermeke után, Magyarországon gyermekgondozási díjat fog kapni az első kérdésben említett szülő, aki Németországból költözik haza Magyarországra.

További részleteket itt lehet olvasni.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.