"Mindegy, hogy ki irányítja az INA-t" – Stratégiát váltottak a Hernádi-ügyben a horvátok
A horvát miniszterelnök kompromisszumot akar a Mol Nyrt.-vel, tekintet nélkül a Horvát Néppárt ellenállására. Eddig avatatlan személyekre bízta a tárgyalást a Mollal – írja egy horvát lap. Zoran Milanovic számára ugyanakkor politikai kockázatot is jelent, ha túl megengedő a magyarokkal.
A horvát kormány szerint meg kell oldani a Mollal a problémákat, mivel Horvátország abban érdekelt, hogy az INA sikeresen működjön – írta a Jutarnji list kedden. "Az INA-nak mindenekelőtt egy egészséges és sikeres horvát vállalatnak kell lennie, amelyet végül is mindegy, hogy ki irányít" – nyilatkozta a Jutarnjinak egy kormányközeli forrás.
A lap szerint ez stratégiaváltás, mivel eddig erős politikai és üzleti szembenállás volt tapasztalható, amely káros volt a horvát olajipari cég tekintélyére és üzleti teljesítményére.
Hétfőn a horvát államügyész még hazudozással vádolta a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatóját, Hernádi Zsoltot.
A horvát miniszterelnök viszont kompromisszumot akar a Mol Nyrt.-vel, tekintet nélkül a Horvát Néppárt (HNS) ellenállására, amely a koalíciós kormányban az energetikáért felelős és az INA magyar társtulajdonosával a megbeszéléseket folytatja. Nem titok az sem, hogy a kormányban az INA-val kapcsolatos vélemények eltérőek. Zoran Milanovic a Mollal való tárgyalásokat eddig átengedte a gazdasági miniszternek és az általa megbízott embereknek, akik nem biztos, hogy felismerték Horvátország stratégiai érdekeit – értelmezi a helyzetet a lap.
Zoran Milanovic számára most kényelmetlen a helyzet kezelése, mert az politikai kockázattal járhat számára egy olyan környezetben, ahol a magyarok a horvát olajipari vállalat bitorlóiként és "üzleti diktátorként" szerepelnek. Ebben a helyzetben a kompromisszumkeresés a gyengeség jeleként értelmezhető és nem a megegyezésre való törekvésként - írja a Jutarnji list.
Ugyanakkor a lap szerint gyors intézkedésre lenne szükség az INA érdekében, és nem hosszadalmas és kimerítő tárgyalásokra, illetve bírósági perekre. A lap információi szerint a horvát oldal az időhúzásra játszik, mert bízik abban, hogy jogerős bírósági ítélet születik a Sanader-ügyben, és bebizonyosodik, hogy a volt horvát miniszterelnök kenőpénzt fogadott el a Moltól.
A vád egyik pontja szerint Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök a Moltól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a magyar olajipari társaság irányítói jogokat szerezzen az INA-ban. A Mol Nyrt. számos alkalommal visszautasította a nem jogerős Sanader-ítéletben elhangzottakat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.