Így vágnak meg a nyugdíjpénzzel
Áldást, de átkot is jelenthetnek azok a "szakértők", akik a pénzügyi termékek piacán segítenek eligazodni a hozzájuk fordulóknak. Kikiálthatja magát valaki teljesen függetlennek, azért a pénz (jelen esetben a jutalék) az úr.
Szerencsére, ha valaki biztosítást, hitelt, bankszámlát keres magának, már egyre több összehasonlítási lehetőséget talál a neten is. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy a felkeresett oldal csak tájékoztat vagy értékesít is – írja Az én pénzem pénzügyi portál. Utóbbi esetben ugyanis az ajánlatot óhatatlanul befolyásolhatja, hogy kitől mekkora jutalék üti a közvetítő markát.
A biztosítók is egyre ügyesebben mozognak az online világban, ami persze nem csak a kgfb terén érvényesül. Utasbiztosítás után például a közvetítőknek 20-45 százalékos jutalékot fizetnek. Egy folyószámlanyitás 2-6 ezer forintot hozhat annak, aki összehozza. De ez csak a kezdeti jutalék, amit a későbbiekben még 5-20 ezer forint növelhet. Hitelkártyák esetében a portál információi szerint tízezertől egészen 70 ezer forintig terjedhet az új ügyfélért kapott fejpénz.
A lap szerint úgy tűnik azonban, mindez eltörpülhet amellett, amit jelenleg a nyugdíjpénz terén tapasztalhatunk. A törvény szerint tagszervezésért díjazást a pénztárak csak a működési tartalékuk terhére nyújthatnak. A díjazás összege nem haladhatja meg a befizetett tagdíj első naptári évi összegének működési tartalékra jutó részét, miközben a nyugdíjbiztosításnál nincs ilyen korlát. Több piaci szereplő is úgy látja: a pénztárakba és nyugdíj-előtakarékosságra (nyesz) egyénileg a nagyobb jövedelemmel rendelkezők fizetnek. A nyugdíjbiztosításokkal ugyanakkor elérhetők a "kisemberek" is. A fő érv, hogy havi tízezer forinttal is lehet takarékoskodni. Ennyivel amúgy a nyugdíjpénztárakba is bárki beszállhat, így szerintünk a választóvonal nem az összeg, hanem a tájékozatlanság, a jobban megvezethetőség. Ezt támaszthatja alá, hogy a közvetítők is elismerik, hogy a "kannibalizmus" is felütötte a fejét. Ez azt jelenti, hogy az ügynökök a már meglévő életbiztosítási szerződéseket is átváltatják ügyfeleikkel nyugdíjbiztosításra. Ez pedig jókora ráfizetés az érintett ügyfeleknek (nem így az ügynöknek!), hiszen ők nagyot bukhatnak a visszavásárlás alacsony szintje miatt. Ez persze – bár a közvetítők sokszor erről nem sok szót ejtenek – a nyugdíjbiztosítás esetében is fennáll, ha nem képes valaki kivárni a megtakarítási időszak végét.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.