Egyre több szorult helyzetben lévő devizahitelest keresnek meg olyan szervezetek, akik azt ígérik, peres úton segítenek vélt igazukhoz jutni. A bajba jutott adósok támogatására már-már külön iparág alakult ki. A hvg.hu munkatársa bajba jutott devizaadósként igyekezett tájékozódni a költségekről, s az derült ki, hogy aki perre megy, annak komolyan a zsebébe kell nyúlnia. Egy pénzügyi tanácsadó szerint pedig az ilyen szervezetek közreműködése inkább csak a csodavárást táplálja, érdemesebb az adósoknak saját pénzintézetükkel egyezkedniük.
"Megemelkedtek törlesztőrészletei? Nehezen viseli a banki terheket? Mi megoldást nyújtunk Önnek!" – hirdeti egy, a devizahitelesek megsegítésére létrehozott weboldal, ahol komplett jogi, szakmai segítséget ígérnek. Az oldalak olyanok számára ígérnek segítséget, akik "nem, vagy csak igen nehezen képesek fizetni a devizahitel-törlesztőrészleteiket, a kedvezőtlen árfolyamváltozások és a folyamatosan növekvő banki kamatok, költségek miatt". Biztos eredményt nem ígérnek ezek a szerveződések, azt viszont igen, hogy minden lehetséges eszközzel korlátozni szeretnék a bankok és más pénzintézetek jogszerűtlennek gondolt mozgásterét, amivel megvédhetik ügyfeleik otthonát, gépkocsiját. Azt ugyanakkor leszögezik, hogy a hitelt vissza kell fizetni, "de csak annyit, amennyi tisztességen jár".
Az utóbbi egy évben rengeteg olyan hír jelent meg a médiában, mely arról szólt, hogy devizahitelesek nyertek pert különböző bankokkal szemben (és olyan hírek is, ahol a bank nyert a devizahitelessel szemben). A bíróságok előtt már tavaly nyáron is ezernél több ilyen ügy feküdt, az aktaköteg pedig azóta minden bizonnyal még nagyobbra hízott. Az azóta eltelt időben megjelent a Kúria több devizahiteles döntése is – amibe a bankok és az adósok oldaláról is bele lehetett látni eredményeket – idén februárban pedig az Európai Bíróság is főtanácsnoki véleményt tett közzé (végleges döntés pár hónap múlva jöhet). Utóbbiban az áll, hogy a Kúria vizsgálhatja a szerződések tisztességtelenségét; valószínűsíthető, hogy lesz mozgástere belenyúlni a szerződésekbe; a szerződések megsemmisítésére viszont nem kell számítani. A magyar Alkotmánybíróság ugyanakkor még nem döntött a kormány devizahiteles indítványáról.
Végső – a legtöbb kérdéses pontot tisztázó – válasz így tehát még nem született, ugyanakkor úgy fest, meredeken emelkedik azon adósok száma, akik a peres utat választják. Ezzel párhuzamosan pedig azon szervezetek, szerveződések száma is növekszik, melyek a megszorult devizahitelesek számára különböző szolgáltatásokat kínálnak. Legalábbis ez derült ki körképünkből, amit a devizaadósokat segítő szervezetek körében – magunkat devizaadósnak kiadva – végeztünk.
Megnyert perek tömkelege
"Csak jövő hétre tudunk már időpontot adni, erre a hétre már beteltek a helyek" – mondta a telefonban egy ügyintéző, akit az Első Magyar Családmentor irodájában hívtunk fel, hogy adjon felvilágosítást, pontosan milyen pontokban is segítenének a bajba jutott devizahiteleseknek. A személyes találkozó ígérete mellett az ügyintéző elmondta, hogy szervezetük jogi, pénzügyi ügyekben ad segítséget a hozzájuk forduló devizaadósoknak. Egy személyes találkozó keretén belül körülbelül egy óra alatt szakértőikkel átszámolják, végignézik a hitelszerződést, feltárják a problémás pontokat, megnézik, hol lehet költségcsökkentést vagy a törlesztőrészlet csökkentését elérni. Ha olyan a helyzet, és az ügyfél "tovább lépne", akkor van lehetőség arra, hogy az ügyeket ők vigyék végig, ám más ügyvédeket is tudnak ajánlani.
Arra a kérdésre, hogy mennyi ügyben sikerült az ügyfelek számára pozitív kimenetelű döntéseknél közreműködniük, az ügyintéző elmondta, hogy másfél éve érnek már el eredményeket, nagyon jó hatékonysággal működnek, "millió és millió szerződést néztünk át", s olyat is elértek, hogy semmissé tettek szerződést. Az ügyintéző elmondása szerint nagyon sokan mennek hozzájuk, "tele van a naptár". Szerinte jó lenne, ha az egész család egyszerre tudna elmenni az irodájukban, és közösen tudnánk átnézni a szerződésünket, mivel "így nem kell többször fordulni".
A legismertebb devizahiteles ügyvéd |
A szorult helyzetbe került devizahitelesek körében Léhmann György ügyvéd neve csenghet ismerősen (aki egyébként a választásokon is indul az Élőlánc-TESZ mozgalom színeiben), ő már több mint 700 devizahitelest képvisel. Az ügyvéd változó eredménnyel képvisel ügyfeleket a bíróságok előtt. |
A költségekre vonatkozó kérdésre az ügyintéző elmondta, hogy az egyórás tanácsadás ingyenes, ha jogi útra vinné az ügyet az ügyfél, akkor annak ügyvédi költségei vannak, pontos számot ugyanakkor nem tudott mondani, mivel "minden ügy egyedi, személyre szabottak a költségek".
Sok sikert!
Devizahiteles szerződések peresítésével foglalkozunk, ritka az olyan szerződés, amiben nincs hiba – mondta munkatársunknak a Deviza Garancia Program egyik munkatársa, aki szerint 140 pert nyertek már első fokon, erről szerinte a hitelsikerek.hu oldalon is lehet tájékozódni. A munkatárs szerint amíg nincs felmondott hitelszerződés, addig könnyebb jogi útra lépnie az adósnak, hiszen ekkor még nem indult el az értékesítés folyamata.
A munkatárs szerint a szerződés és az adó helyzetének elemzése, illetve a keresetlevél megírása, benyújtása 80 ezer forint plusz áfától indul, bruttó 150 ezer forint a maximum, igyekeznek egyhavi törlesztőrészlethez igazítani a díjat. Ez a munkatárs szerint a teljes adminisztrációs költséget tartalmazza. Az ügyvédi díj ezen felül még 50 ezer forint, ehhez jön még a még perilleték is (itt ugyanakkor lehet illetékmentességet kérni). Ha elhúzódik az ügy, akkor a munkatárs elmondása szerint tárgyalási naponként plusz 20 ezer forintot kell az ügyvédnek fizetni. Az adminisztrációs költséggel pedig tulajdonképpen a szövetkezeti formában működő szervezet tagjává válunk, így áfamentesen lehet fizetni az ügyvédi díjakat. A munkatárs úgy köszönt el munkatársunktól, hogy "sok sikert kívánok hozzá, ha perre viszik az ügyet".
Csodavárás van
A médiában megjelenő sok hír, illetve álhír csodavárást indít el az érintett emberek között – mondta lapunknak egy pénzügyi tanácsadó. Szerinte a legtöbb esetben az eredeti állapot helyreállítása sem lenne jó, az adósoknak ugyanis nem lenne annyi pénzük, hogy elszámoljanak a felek, mintha nem lenne szerződés. Több esetben pedig csak a szerződés egy kis szeletének módosításáról, például a kezelési költségről van szó a pereknél, ez pedig töredéke a szerződés egész értékének.
A pénzügyi tanácsadó szerint a legtöbb hitel nem feltétlenül azért dőlt be, mivel elszaladtak az árfolyamok, hanem maga a gazdasági válság okozta a problémákat. Ha valaki elveszítette a munkahelyét, akkor az eredeti törlesztőrészletet sem tudta volna az adós fizetni, ráadásul a tanácsadó szerint arányaiban nem dőlt be több devizahitel, mint forinthitel, csak előbbiből sokkal több volt.
Az árfolyamgátas megoldást javasolják |
Az árfolyamgát keretében a svájci frankot 180, az eurót 250, a japán jent pedig 2,5 forinton lehet törleszteni, a rögzített árfolyamot legfeljebb öt évig, illetve a devizakölcsön lejártáig lehet alkalmazni. A rögzített és az aktuális árfolyam különbségéből adódó összeg egy gyűjtőszámlán halmozódik. A kamattörlesztés rögzített árfolyam feletti részét a bank és az állam átvállalja, az ügyfélnek csak a tőkerészt kell majd később visszafizetnie. A gyűjtőszámlán összegyűlő összeg forintalapú hitel, amelynek kamata az árfolyamrögzítés alatt nem haladhatja meg a háromhavi bankközi kamatláb mértékét. A hitelintézetek 2012. április 1. és 2013. december 31. között összesen 167 432 darab árfolyamgát-szerződést kötöttek devizaalapú jelzáloghiteles ügyfeleikkel. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Kúria döntéséig – mely az Európai Bíróság döntése után jöhet – minden érintettnek azt javasolja, hogy ha tud, lépjen be az árfolyamgátba, mert az védelmet jelent. Ha lesz ennél kedvezőbb megoldási lehetőség, azt azok is igénybe vehetik majd, akik már beléptek az árfolyamrögzítésbe. |
A pénzügyi tanácsadó szerint az látszik, hogy a bankok az együttműködő adósokkal igyekeznek megoldásra jutni. Az a tapasztalat, hogy ahol van lehetőség, ott a bankok megpróbálnak megegyezni. A tanácsadó úgy véli, hogy a fent is említett devizahiteles szerveződéseket részben anyagi motiváció, illetve az információ hiánya hajtja. A magyar pénzügyi kultúra egyáltalán nincs magas szinten – tette hozzá. Az ügyfél mindig jobban jár, ha saját pénzintézetéhez fordul, még ha közösen értékesítik is az ingatlant, akkor akár tiszta lappal, hitel nélkül mehet tovább a korábbi adós, s ez is sokat jelenthet. Mindenki, aki a piacon ügyfélorientáltan tevékenykedik, a közös megoldásban érdekelt, "valós megoldásokat" kell keresni – emelte ki a pénzügyi tanácsadó. Emellett hozzátette, hogy minél kisebb a baj, annál könnyebb is azt megoldani, egy peres ügy pedig jó eséllyel bonyolítja a helyzetet.
Cégüknél a devizahitelekhez kapcsolódóan most főként azzal találkoznak, hogy ügyfeleik a végtörlesztéskor felvett magasabb kamatú forinthiteleiket igyekeznek kiváltani jelenleg elérhető kedvezőbb kamatozású konstrukcióval. Most egy 6-7 százalékos forinthitellel a pénzügyi tanácsadó szerint komoly megtakarítást lehet elérni a végtörlesztéskor felvett hitelhez képest, ezt is érdemes például számításba venni. A fő elem ugyanakkor az, hogy ha bárkinek gondja van, forduljon bankjához, és igyekezzenek kompromisszumra jutni: a banknak sem jó a problémás hitelekkel kapcsolatos ügyeket elhúzni, hiszen arra céltartalékot kell képezniük, a pénzt nem tudják kitolni a gazdaságba.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.