Gazdaság hvg.hu 2014. február. 12. 17:03

Itt az ideje, hogy felmondjon?

Egyre több amerikai dönt úgy, hogy felmond munkahelyén, és új állásban próbálja ki magát, illetve végleg otthagyja a munkaerőpiacot. Míg 2009 szeptemberében 1,2 százalék volt azon amerikai munkavállalók aránya, akik önként távoztak munkahelyükről, ez mára 1,7 százalékra nőtt. Legtöbbször új, vonzóbb álláshelyek, az első munkahelyre pályázók számára a lehetőségek nagyobb tárháza állhat a háttérben. Egyes szakértők szerint ugyanakkor nem most a legideálisabb felmondani.

Egyre több amerikai dönt úgy, hogy felmond munkahelyén, és új állásban próbálja ki magát, illetve végleg otthagyja a munkaerőpiacot – írja a MarketWatch. Míg 2009 szeptemberében 1,2 százalék volt azon amerikai munkavállalók aránya, akik önként távoztak munkahelyükről, ez mára 1,7 százalékra nőtt. Legtöbbször új, vonzóbb álláshelyek, az első munkahelyre pályázók számára a lehetőségek nagyobb tárháza állhat a háttérben. Szakértők szerint ugyanakkor fontos, hogy stabilan álljunk, amikor otthagyjuk munkahelyünket, mivel egy hibás döntéssel igen rosszul járhatunk.

A cikk szerint legtöbb 30 év alatti fiatal számára nem biztos, hogy az a legjobb megoldás, ha bebetonozza magát egy munkahelyre, sokan ugyanis részmunkaidőben dolgoznak és nem is alulképzettek, így az az állás, ahol vannak, nem fog nekik jól fizetni a jövőben sem. Ugyanez vonatkozhat a 40-es évek közepén járokra is: ha már legalább 15 éve dolgoznak egy helyen, akkor a megszerzett tudást sok esetben nem lehet egy másik vállalathoz átvinni, és ha váltani akarna az illető, akkor érdemes még ekkor lépni, mivel van még idő betanulni az új helyen.

Több szakértő szerint ugyanakkor nem érdemes "ilyen könnyen leugrani a hajóról". Edison Byzyka befektetési szakértő szerint mivel jelenleg úgy tűnik, hogy a munkaadók még nem vesznek fel olyan mennyiségben embereket, mint a recesszió előtt, így nem biztos, hogy most a legideálisabb felmondani.

Peter Morici közgazdászprofesszor szerint két USA történetét látjuk magunk előtt: a középosztályát és a dolgozó rétegekét. Utóbbi csoport számára a jobb minőségű munkák még kevésbé állnak rendelkezésre – a középosztály számára viszont jobbak a lehetőségek –, ráadásul épp múlt héten látott napvilágot egy olyan kutatás, melyben az amerikaiak 55 százaléka mondta azt, hogy szerintük rosszabbra fordul az amerikai gazdaság állapota.

A helyzet ugyanakkor azok számára mindenképpen javul, akiknek 2008 óta volt lehetőségük nyugdíjcélra félre tenni. Michael Mussio portfóliómenedzser szerint az emberek kezdik visszanyerni a bizalmat a befektetésekben, 2009 óta a Dow Jones index 140 százalékot emelkedett, emellett pedig az ingatlanok is újra vonzó befektetési célpontok lettek, az árak 12 százalékkal nőttek tavaly egyes felmérések szerint. Vagyis aki tudott félrerakni az idősebb évekre, azok jól jártak, mivel hízott a befektetésük, így könnyebben dönthetnek úgy, hogy elmennek nyugdíjba.

zöldhasú
Hirdetés