Rogán Antal szomszédja üzlettársaival elvitte a trafikkoncessziók többségét az V. kerületben, a boltnyitás viszont nehezen ment. Két koncessziót elveszíthetnek, ezekre új pályázatot kell kiírni.
Várhatóan két V. kerületi trafikra is pályázatot kell kiírnia a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-nek, mert a Szivartorony Investment Kft. tulajdonosai közül kettőnek, Krskó Tibornak és Csetényi Zsuzsannának nem sikerült a trafiknyitás. Pedig az üzleti koncepcióban nem sok hiba lehetett, hiszen tavaly áprilisban az V. kerületre kiírt tizennyégy koncesszióból kilencet a cég három tulajdonosa nyert el: Krskó Tibor elvitte a maximálisan engedélyezett ötöt, Csetényi Csaba kettőt, és testvére-üzlettársa, Csetényi Zsuzsanna is kettőt kapott.
Tavalyi beszámolók szerint Csetényi Csaba Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, V. kerületi polgármester társasházi szomszédja, a Csetényi-Krskó párost pedig az utóbbi években a politikus "köréhez" sorolják. Pr-rel és reklámmal foglalkozó cégeik százmillió forintos nagyságrendben kapnak az állami megbízásokból, újabban például a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának 6 milliárd forintos népszerűsítésében vesznek részt alvállalkozóként a HG360 Reklámügynökséggel.
Egy felkészült csapat
Azt, hogy éppen ők nyerték el a kerület koncesszióinak döntő többségét a polgármester az üzleti tapasztalatukra utalva próbálta elütni, mint mondta "a Csetényi Csaba - Krskó Tibor páros 16 éve üzemeltet trafikot a kerületben Cigar Tower néven. Sokkal hosszabb ideje csinálnak trafikot, mint hogy én ismertem volna őket".
A komoly dohánypiaci tapasztalat ellenére a három nyertesnek végül a kilencből csak hét dohányboltot sikerült megnyitni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal trafik engedélyeseket összesítő listája szerint. Azt nem tudjuk, hogy ezek a trafikok megnyitottak és bezártak, vagy egyáltalán nem nyitottak meg. Krskót és Csetényit próbáltuk elérni telefonon és e-mailben, de nem válaszoltak megkeresésünkre. Azt szerettük volna megtudni, meddig kell megnyitniuk a boltjaikat, és mi az oka a csúszásnak.
Tavaly az első körös eredmények kihirdetésekor még úgy tűnt, kevés olyan felkészült piaci szereplő akad, mint a Szivartorony Investment Kft. tulajdonosai. A dohányáru-kiskereskedelemre létrehozott céget már az első körös pályázatok benyújtásának határideje előtt, tavaly februárban megalapították. Ez a cég lett az egyik tulajdonosa annak a május elején létrehozott három betéti társaságnak (Szivar Torony RIVER Bt., Szivar Torony CITY Bt., Szivar Torony CASTLE Bt.), amelyek azóta üzemeltetik a három nyertes dohányboltjait. A cégek irányításában is szigorú rend van: mindhárom esetben Csetényi Csaba az aláírásra jogosult a Szivartorony Investment Kft. nevében.
A trafikrendszer tavaly júliusi indulását követően azonban alábbhagyott a lendület: több dohányboltjukat csak jópár hónapos csúszással nyitották meg. Volt olyan trafikjuk például, amit csak októberben sikerült megnyitni. Ebből más trafikosok általában arra következtetnek, a kerület koncesszióinak többségét Csetényiéknek úgy sikerült elnyerniük, hogy nem vállalták a július 1-jei nyitást. Csakhogy ezzel 25 pontot startból veszítettetek volna a 120 pontos pályázaton, miközben más pályázók 2-4 pontért még azt is megígérték, hogy megváltozott munkaképességű eladót alkalmaznak majd.
Esélyes, hogy elveszítik a koncessziót
A két parlagon maradt koncessziót Csetényiék valószínűleg elveszítik. A trafiktörvény és a koncessziós szerződés szerint a jogosultság és a koncessziós szerződés megszűnik, ha a koncesszió jogosultja nem kezdi meg tevékenységét a koncessziós szerződés aláírásától számított hat hónapon belül - közölte megkeresésünkre a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt..
Ennek alapján legkésőbb tavaly december végéig meg kellett volna nyitniuk a trafikokat, és árulkodó az is, hogy a NAV engedélyes listában nem szerepel a két bolt. Az ND Nonprofit Zrt. ezzel kapcsolatban is azt írta, hogy ha a nyertes vámhatósági engedéllyel nem rendelkezik, és a tevékenységét emiatt nem kezdheti meg határidőn belül, a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság és a koncessziós szerződés megszűnik. A koncessziós szerződés szerint a koncessziós szerződést írásban bármikor jogosultak felmondani a nyertesek, de 6 hónapos felmondási határidővel. Viszont „a felmondási idő alatt is kötelesek ellátási kötelezettségüknek maradéktalanul eleget tenni” – jelezte az ND Nonprofit Zrt.. A trafikokat felügyelő állami cég kérdésünkre azt írta, a megszűnt jogosultságokra a pályázati kiírás előkészítése folyamatban van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.