Paksi bővítés: "az évszázad üzlete üres frázis"
Az Energiaklub kifogásolja, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) nem adja ki azokat a számításokat, amelyekből kiderülhetne, mire alapozta a kormány a paksi beruházás szükségességét.
Pénteki közleményében a szervezet ismertette: január közepén közérdekű adatigénylésben kérte, hogy hozzák nyilvánosságra az új paksi blokkokról szóló döntést megalapozó dokumentumokat.
A közleményben azt írják: az NFM válasza szerint a döntés megalapozását szolgáló adatok a keletkezésüktől számított 10 évig nem nyilvánosak. A kormány szándékai szerint tehát legkorábban csak az új blokkok üzembe helyezésekor tudhatnánk meg, hogy - többek között - milyen gazdaságossági vizsgálatokat végeztek, milyen terheket jelent majd a 3000 milliárd forintos és a beruházáshoz szükséges további devizahitelek visszafizetése a magyar állampolgároknak, illetve foglalkoztak-e egyáltalán az atomenergiával versenyző, fenntartható megoldások - megújulók, energiahatékonyság - megvalósításának lehetőségeivel.
Az Energiaklub szerint az "évszázad üzlete" kijelentés ezek nélkül az információk nélkül értelmezhetetlen, üres frázis. Hozzáteszik: még abban sem lehetnek biztosak, hogy ilyen számítások egyáltalán léteznek.
Az Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesület közhasznú szervezetként működik több mint 20 éve. Célja, hogy kutatásaival, képzéseivel és széles körű kommunikációval támogassa az energiapazarló fogyasztási szokások megváltoztatását, átalakítsa az energiát termelők, a felhasználók, és a politikai döntéshozók viszonyát az energiához a sokszínű helyi erőforrásokon alapuló gazdaság megteremtése érdekében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.