Nem biztos, hogy a megtakarított összeg a meghatározó a nyugdíjba vonulásnál, egy új tanulmány szerint inkább az a fontos, mikor megyünk nyugdíjba.
Nem biztos, hogy a megtakarított összeg a meghatározó a nyugdíjba vonulásnál, egy új tanulmány szerint inkább az a fontos, mikor megyünk nyugdíjba – írja a MarketWatch (az Egyesült Államokban az emberek maguknak tesznek félre nyugdíjra és ők döntik el, mikor vonulnak nyugállományba). A nyugdíjba menetel idejét meghatározzák a munka jellemzői, illetve a munkakörnyezet, és kisebb mértékben a személyiség jellemzői. A jövedelmi viszonyoktól, életkortól, és iskolázottságtól ugyanakkor független az, hogy mikor vonulunk nyugdíjba – legalábbis a University of Michigan nyugdíjakkal foglalkozó kutatóközpontjának egyik tanulmánya szerint.
Marco Angrisani, a tanulmány egyik szerzője szerint nem csak a pénzzel kapcsolatos jellemzők határozzák meg, hogy mikor megyünk nyugdíjba. A szerzők azt is megállapították, hogy azok, akik fizikai munkát végeznek, nagyobb arányban választják a részmunkaidőt, vagy a nyugdíjba vonulást, míg a szellemi munkát végzők általában tovább maradnak munkában, később mennek nyugdíjba.
A kollégákkal és vezetőkkel való kapcsolat is meghatározó, hogy ki és mikor megy nyugdíjba. Ha egy munkavállalónak jó a kapcsolata kollégáival, akkor valószínű, hogy hosszabb ideig marad munkában. Emellett fontos szempont még az is, hogy ha valaki úgy érzi, a kora miatt diszkriminálják, akkor hamarabb fog nyugdíjba menni.
A tanulmány többi tanulságos részét ide kattintva olvashatja el (angol nyelven).
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.