Tavaly júliusban Demján Sándor arra figyelmeztetett, hogy a takarékok kvázi-államosításából "sokkal nagyobb tűz lesz". A takarékszövetkezetek nagy részét egy csoportba fogó OTSZ pert indított négy állami társaság, köztük a posta és a jegybank ellen.
Demján Sándor az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnökeként pert indított a Magyar Posta, a Magyar Fejlesztési Bank, a Takarékbank és a Magyar Nemzeti Bank, vagyis az állam ellen. A per első tárgyalása január 24-én lesz – írja az Origo.
Az OTSZ már korábban is kifogásolta a takarékszövetkezetek integrációjáról szóló új törvényt, amellyel az állam átvette az irányítást a takarékokat összefogó Takarékbank fölött, új irányítási struktúrát hozott létre, miközben gyakorlatilag lehetetlenné tette a tagoknak az ellenállást: aki nemmel szavazott volna, elvesztette volna jogait. Az OTSZ akkor azt javasolta a tagoknak, hogy írják alá az új alapszabályt, de tegyék hozzá, hogy csak kényszer hatására teszik. Demján tavaly júliusban azt nyilatkozta, "sokkal nagyobb tűz lesz ebből", de azt is hangsúlyozta akkor, hogy ha a politikai döntéshozók nem akarnak változtatni, akkor ők betű szerint betartják majd a törvényt, mellette viszont bírósághoz is fordulnak. Ezt most meg is tették.
Az OTSZ mellett egy magánszemély is pert indított a négy állami társaság ellen az ügyben. Mindeközben hat magánszemély adott be keresetet az Alkotmánybíróságon, mert úgy vélik, a takarékszövetkezeti átalakítás az alkotmányt is súlyosan sérti. Ha a magyar jogorvoslati lehetőségekkel nem jutnának eredményre, kilátásba helyezték, hogy uniós bírósághoz fordulnak, mert szerintük a közösségi jogot is sérti a takarékok államosítása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.