2014. január. 21. 11:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. január. 21. 11:03 Gazdaság

Így nyerhetnek plusz szolgálati időt a katások

Milyen feltételek mellett érhető el, hogy a katás vállalkozó nyugdíjának számításánál 1 év katafizetéssel 1 év szolgálati időt lehessen szerezni?

A 2013. december 31-éig hatályos szabályok alapján a főállású katás vállalkozó a havi 50 ezer forint tételes adó megfizetésével havi 81 300 forint összegű ellátási alapot szerezhetett. Figyelemmel arra, hogy ez az összeg alacsonyabb, mint a minimálbér, ezért a főállású katás vállalkozó nyugdíjalapjának számításánál alkalmazni kell a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény arányosan elismerhető szolgálati időre vonatkozó szabályait – írja az Adózóna. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjszolgálati idő számításánál 1 év katafizetés nem eredményez 1 év szolgálati időt, hanem – a nyugdíjjárulék alapját képező kereset és a minimálbér arányának megfelelően – csak 292 napot.

Ez első ránézésre nem olyan nagy probléma, de ha mondjuk valaki 5 éven keresztül a havi 50 ezer forint katát fizeti, akkor – feltételezve, hogy ez idő alatt a minimálbér nem sokat változik – nem 5, hanem csak 3,5 év körüli szolgálati időt tud szerezni. E probléma megoldására került bele a jogszabályba 2014. január 1-jétől az a lehetőség, hogy a főállású katás a havi 50 ezer forint helyett 75 ezer forint tételes adót is fizethet.

További részleteket itt lehet olvasni.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.