Kell-e minden magyarnak diploma?
Az oktatás a legjobb befektetés, ez mégsem jelenti azt, hogy mindenkinek a zsebébe nyomni kellene egy diplomát.
Közgazdászok papíron már számtalanszor bebizonyították – amit egyébként a mindennapi életünk során, magunk körül is tapasztalhatunk -, hogy a ráfordítás és a hozam aránya alapján az elképzelhető legjobb befektetés a tanulás, vagyis az emberi tőkében végzett beruházás. Az egyének és a társadalom számára is sokkal jobban hoz egy jó szakma, vagy diploma, mintha az ember kötvénybe, részvénybe, avagy ingatlanba fektetné a pénzét. De következik-e mindebből az, hogy okos politika lenne minden eszközzel növelni a felsőoktatásban részt vevő hallgatók létszámát? Természetesen nem – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
Három okból sem. Egyrészt azért, mert a minden eszközzel történő hallgatói létszámnövelés könnyen diplomás munkanélkülieket szülhet, vagyis a társadalom és a gazdaság foglalkoztatási igényének figyelmen kívül hagyása súlyos társadalmi konfliktus forrása lehet. A diplomások létszámának és arányának növelése tehát lehet cél, de nem minden eszközzel, és semmiképpen sem a munkaerő igények figyelembe vétele nélkül.
A második ok az, hogy az emberi tőkébe nem csak a felsőoktatás során lehet befektetni, éppen ekkora figyelmet kell(ene) fordítani az elemi, a gimnáziumi, a szakmunkás, sőt a munka közbeni és az élethosszig tartó képzésre is. A felnőttképzés, a munka mellett végezhető tanfolyamok, vagy a vállalatok által szervezett oktatási programok még annál is jobb befektetések lehetnek, mint egy diploma megszerzése – írja a blog.
A harmadik jó ok pedig az, hogy nem elég az oktatás során kitermeli a megfelelő emberi tőkét, arról is gondoskodni kell, hogy ez az erőforrás a lehető legokosabban hasznosuljon. Az egészségügy fejlesztése és a munkaerő mobilitásának biztosítása ezt lehetővé teszi, vagyis gondoskodik arról, hogy a munkaerő jó egészségben rendelkezésre álljon, mégpedig ott és akkor, ahol éppen szükség van rá – írja a blog. A felsőoktatás és a diplomás képzés tehát kiemelkedő befektetés lehet, komoly hiba lenne ugyanakkor erre hivatkozva ész nélkül felduzzasztani az egyetemeket és a főiskolákat, egy jól szervezett elemi oktatással vagy egy kellő mobilitást és rugalmasságot biztosító munkaerőpiaccal ugyanis éppen akkora, sőt akár jóval magasabb megtérülés is elérhető.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.