Gazdaság hvg.hu 2013. december. 13. 11:24

NAV-botrány: dokumentum van arról, hogy vizsgálatokat állítottak le

Az adóhatóság kivételez a kiemelt adózókkal, leállítja a vizsgálatukat, vagy el sem rendeli, és ezt bizonyítani is lehet – reagált Horváth András Varga Mihály legutóbbi válaszára. A miniszter szerdán azt állította: nincs bizonyíték az áruházláncok áfacsalására.

Varga Mihály legutóbbi parlamenti válasza a NAV-botránnyal kapcsolatban azt bizonyítja, hogy vannak kivételezett helyzetben lévő adózók, pedig ellenük a kormány állítólag szabadságharcot folytat – mondta Horváth András, a NAV volt munkatársa, aki november eleje óta azzal vádolja az adóhatóságot és a kormányzatot, hogy segédkeznek abban, hogy ezermilliárdos nagyságrendben csalják el az áfát a kiemelt adózók, különösen a nagy kiskereskedelmi áruházláncok.  

Mint arról a hvg.hu beszámolt, a nemzetgazdasági miniszter szerdán a parlament honlapján megjelent írásbeli válaszában többek között azt írta, a NAV nem talált bizonyítékot az áruházláncok áfacsalására.

Dokumentum van a vizsgálatok leállításáról

Horváth András az elmúlt években többször jelezte, hogy a NAV-on belül komoly visszaélések történnek, ennek ellenére évek óta nem történik semmi. A NAV volt munkatársa szerint ezzel foglalkoznia kellene a parlament költségvetési bizottságának is. Csütörtökön a bizottság kísérletet is tett, hogy meghallgassa az üggyel kapcsolatban az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökét, azonban Domokos László nem ment el a meghallgatásra, mint ahogyan a kormánypárt sem.

Horváth András középen
Stiller Ákos

Az Átlátszóhoz egyébként eljutott egy dokumentum, amely a Kiemelt Adózók Igazgatóságának (a szervezetet a kormány 2012-ben egy kormányhatározattal megszüntette) 2010 negyedik negyedévi teljesítményét összegzi. Abban az időszakban az igazgatóság 8 vizsgálati kérelmét tagadták meg az adóhatóságnál: hármat a NAV-elnöke, ötöt pedig helyi szinten – mondta Becker András, az Átlátszó munkatársa. Ez egy negyedév, egy év alatt ez 30 vizsgálatot is jelenthet, és a portál információi szerint ez a szám többszörösére nőtt 2011-ben és 2012-ben – tette hozzá.

Horváth András szerint ez a dokumentum azt bizonyítja, hogy amint elér egy olyan szintig a vizsgálat a NAV-nál, ahol kiemelt adózót érintene, leállítják vagy el sem rendelik. Erre a NAV korábban úgy reagált, hogy Horváth András rágalmazta az adóhatóságot, és ezért feljelentést is tett ellene. "A kiemelt adózók gyakorlatilag ellenőrizetlenek maradnak, a revizorok nem végzik el a tartalmi elemzésüket. A NAV-nál az a filozófia, hogy nem tehetnek arról, hogy olyan árut fogadnak be, amelynél valakik elcsalják az áfát, és nem is lehet bizonyítani" – mondta a NAV volt munkatársa.  

A NAV a beszállítókra tolja a problémát

Horváth András november 8-án megjelent tanulmányában, amely a NAV-botrányt kirobbantotta, azt állította, hogy az áruházláncok gyakorlatilag tele vannak adócsalásból származó áruval. Úgy látja, Varga Mihály napokban nyilvánosságra került parlamenti válaszában gyakorlatilag elismeri, hogy a NAV pontosan tudta, az áruházláncok polcain adócsalásból származó áruk vannak. Varga válaszában azt írta, hét áruházláncot vizsgáltak, és 49 további beszállítót jelöltek ki vizsgálatra.

A NAV azonban nem rendelt el vizsgálatot, és azt a következtetést vonta le, hogy az adócsalást nem lehet bizonyítani. Emellett azt állítja, hogy a csalás a láncolat alsóbb szintjein történik, ahol minden esetben megteszik az adómegállapításokat. A NAV végkövetkeztetése, hogy nem találtak bizonyítékot arra, hogy az áruházláncok közvetlenül érintettek. "Mi más a közvetlen érintettség, ha nem az, hogy az áruházláncok polcain adócsalásból származó termékek vannak?" – reagált Horváth András, és azt mondta, hogy ez is arra utal, hogy ezek az adózók védettek a NAV-on belül. A NAV a problémát rátolja a beszállítói hálózatra, ezzel azonban a probléma újratermelődik, és emelkedik az összeg, amit ezek a konglomerátumok elcsalnak a költségvetésből – jegyezte meg.

Két fontos fejlemény

A NAV-botrányban egyébként Varga Mihály válasza mellett az elmúlt időszakban két fontos esemény történt: a képviselők sikeresen összegyűjtötték a parlamenti vizsgálóbizottság kezdeményezéséhez szükséges képviselői aláírásokat. Ahhoz, hogy a parlament elé kerüljön a kérdés, 78 képviselő aláírása szükséges. Ez összegyűlt, de a kormánypárti többség a parlamentben ennek ellenére még leszavazhatja a vizsgálóbizottság felállítását.  

A másik fontos fejlemény, hogy az ügyészség határozatot hozott a NAV-botránnyal kapcsolatos nyomozás elrendelésére. Ugyanakkor a kormány, a kormánypárt, és a hatóság részéről több olyan kísérlet történt, amelyekkel el akarták tussolni az ügyet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?