2013. december. 13. 11:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. december. 13. 12:53 Gazdaság

Ezek a brutálisan drága biztosítások

Évente akár 10-12 százalékot is elvihet egy befektetési egységhez kötött (unit linked) életbiztosítás teljes költsége, ami azt jelenti, hogy minimum ekkora hozamot kellene biztosan kitermelnie minden évben a befektetésnek, hogy az ügyfél visszakapja a befizetett összeget. Ugyanakkor lehet találni 1-2 százalékos költséggel futó termékeket is. A Magyar Biztosítók Szövetsége mostantól megmondja, melyik a túl drága biztosítás.

Egy 10 éves unit-linked biztosítás esetén 4,75- 6,75 százalék, egy 15 évesnél 4,25 - 6,25 százalék, míg egy 20 évesnél 3,75 - 5,75 százalékos Teljes Költségmutató (TKM) a maximális szint, ami még elfogadható – ez a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) közelmúltban elfogadott álláspontja. Márpedig a piacon szép számmal találhatunk ezeknél jóval drágább termékeket is, például 10 éves biztosításnál akár a 10-12 százalékos költségmutató is előfordul, de vannak mindössze 2 százalék körüli költségmutatóval működők is – írja Az én pénzem pénzügyi portál.

Évek óta arról lehet hallani szakmai konferenciákon is, hogy "komoly költségoldali problémák vannak az életbiztosításokkal" (azaz drágák). Korábban azt is felvetette a felügyelet, hogy az ügyfelek ismerjék meg, mekkora jutalékot kap az ügynök a megkötött biztosítási szerződés után. (Az összes költségnek ugyanis ez jelentős részét adja). Hiszen az ügynököt, így a jutalékot valójában az ügyfelek fizetik a befizetett díjukból. Erre azonban hiába várunk, azért a költségekről némi fogalmat kaphat az ügyfél legalább a unit linked biztosítások esetében – írja a portál. Márpedig manapság a befektetési egységhez kötött életbiztosítások adják a teljes életbiztosítási piac díjfizetésének több mint 60 százalékát.

A unit linked biztosítások döntő többsége ugyanakkor alig tartalmaz valódi kockázati biztosítást, hiszen egy 200 ezer forintos térítés gyakorlatilag semmire sem jó. Valójában azért pakolnak ilyen kis összegű biztosítást a termékbe, hogy az minél kisebb költséget jelentsen nekik. Egy 200 forintos kockázati életbiztosítás valódi díja egy 35 éves ügyfél esetében maximum évi 800 forintot jelent 10 évre (ezzel felül is lett becsülve), ami például az egyszeri díjas, 1,5 milliós terméknél mindössze 0,053 százalékkal dobja meg a TKM-et, a folyamatos díjasnál pedig 0,33 százalékkal. Egy 200 ezer forintos balesetbiztosítást pedig 240 forintos éves díjjal megúszhat egy 35 éves ügyfél a piacon, ami a 1,5 milliós, egyszeri díjas esetében 0,016 százalékot, a 250 ezer forintos folyamatos díjú esetében pedig 0,096 százalékot dob az összes költségen.

Jól látható, hogy nem ezek a kockázati biztosítási díjak dobják meg a TKM mutatókat a befektetési alapokhoz képest. Pedig sok unit linked biztosításról mondhatjuk el, hogy nagyon drága, összehasonlítva a befektetési alapok költségeivel, és a költségszintjük túllő a MABISZ által megszabott limiteken.

A témáról bővebben itt olvashatnak.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

zöldhasú
Hirdetés