2013. december. 02. 17:28 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. december. 02. 18:14 Gazdaság

Ezért hoznak a szegények "rossz" döntéseket

Augusztusban a tekintélyes Science tudományos magazin egy tanulmányban bemutatta, hogy maga a szegénység korlátozza azon lehetőségünket, hogy pénzügyi döntéseket hozzunk, megválasszuk az iskolát, és egyáltalán, az egész életünket meghatározó elhatározásokra jussunk. A szegénység kikerülhetetlenségének érzése egyeseket teljesen megfoszt attól, hogy hosszabb időre tervezzenek, mivel azon célok hihetetlenül valószínűtlennek tűnnek, és a rövid távú célok mindent felülírnak. A szegénység pszichológiája talán pont azoknak a legirracionálisabb, akik nincsenek olyan helyzetben, így elképzelhető, hogy pont az az igazán racionális, amit a szegények tesznek.

Augusztusban a tekintélyes Science tudományos magazin egy tanulmányban bemutatta, hogy maga a szegénység korlátozza azon lehetőségünket, hogy pénzügyi döntéseket hozzunk, megválasszuk az iskolát, és egyáltalán, az egész életünket meghatározó elhatározásokra jussunk. A szegénység kikerülhetetlenségének érzése egyeseket teljesen megfoszt attól, hogy hosszabb időre tervezzenek, mivel azon célok hihetetlenül valószínűtlennek tűnnek, és a rövid távú célok mindent felülírnak – írja a The Atlantic amerikai magazin internetes oldala.

Mindezen gondolatmenet illusztrálására érkezett egy kiváló komment a Gawker oldalára. A kommentelő, aki maga is szegénységben él, hozzászólásában kifejti, hogy sok rossz pénzügyi döntést hoz, ám egyik sem érdekes a hosszú távot tekintve. "Soha nem leszek nem szegény, így mit érdekel az, ha valamiért másfelet fizetek az egy helyett?" – tette fel a jogos kérdést a hozzászóló. A szegénység a hosszú távú tervezés lehetőségét az ember agyában teljesen kiradírozza. A kommentelő szerint azért nem terveznek a szegények hosszú távra, mert akkor "megszakadna a szívük". Jobb nem reménykedni és elvenni azt, amit meglátsz – utalt ezzel az esetleges, kívülről talán rossznak tűnő pénzügyi döntésre.

A szegénység pszichológiája talán pont azoknak a legirracionálisabb, akik nincsenek olyan helyzetben, így elképzelhető, hogy pont az az igazán racionális, amit a szegények tesznek – szól a lap következtetése, mellyel jobb megvilágításba kerülhet az, hogy amit a racionálisnak tartott, jómódúbb emberek a szegények irracionális viselkedésének, rossz döntéseinek vélnek, az nem biztos, hogy a másik oldalról is teljesen úgy néz ki.

zöldhasú
Hirdetés