13 hónapos tilalmat old fel Kína
Feloldják az elsődleges részvénykibocsátások (IPO) tilalmát Kínában. A kínai tőzsdefelügyelet vasárnapi bejelentése szerint a cégek kezdhetnek készülődni, és 2014 januárjában már jöhetnek az új tőzsdei bevezetések, közel 13 hónap szünet után.
A kínai tőzsdefelügyelet új irányelveket tett közzé, és bejelentette, hogy újraszabályozzák az IPO-k rendszerét, de a konkrét tőzsdei bevezetések időzítését és értékét a befektetőkre és cégekre hagyják. A felügyelet szerint ha egy cég megszerzi a jogot a tőzsdei bevezetésre, akkor onnantól a felügyelet nem fog közbeszólni. A befektetők döntenek majd a kockázatok alapján, hogy ténylegesen legyen-e tőzsdére lépés egy cégnél. A felügyelet becslése szerint a cégeknek nagyjából egyhavi felkészülésre lesz szükségük az engedélyszerzéshez, és 2014 januárjában már 50 új tőzsdei bevezetés lehet.
Kínában 2012 novemberében állították le a tőzsdei bevezetéseket, az évtizedenként egyszer esedékes kínai állami vezetőváltás előtt. A felügyelet szerint a csalásokat és visszaéléseket akarták felszámolni, de elemzők szerint azért is szűntek meg az IPO-k, hogy ez is ösztönözze a tőzsdei részvényárfolyamok emelkedését.
A Kínai Kommunista Párt vezetői 2013. november végén ígérték meg, hogy az általános reformfolyamatok részeként felülvizsgálják a tőzsdei bevezetések rendszerét is, és ennek úgy tűnik, már meg is lett az eredménye.
A kényszerű szünet alatt jelentős elmaradások halmozódtak fel, és megközelítőleg 760 vállalat vár arra, hogy tőzsdén jegyzett cég lehessen. 2010-ben összesen 71 milliárd dollár értékben történtek tőzsdei bevezetések Kínában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.