2013. december. 01. 13:55 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 01. 13:40 Gazdaság

13 hónapos tilalmat old fel Kína

Feloldják az elsődleges részvénykibocsátások (IPO) tilalmát Kínában. A kínai tőzsdefelügyelet vasárnapi bejelentése szerint a cégek kezdhetnek készülődni, és 2014 januárjában már jöhetnek az új tőzsdei bevezetések, közel 13 hónap szünet után.

A kínai tőzsdefelügyelet új irányelveket tett közzé, és bejelentette, hogy újraszabályozzák az IPO-k rendszerét, de a konkrét tőzsdei bevezetések időzítését és értékét a befektetőkre és cégekre hagyják. A felügyelet szerint ha egy cég megszerzi a jogot a tőzsdei bevezetésre, akkor onnantól a felügyelet nem fog közbeszólni. A befektetők döntenek majd a kockázatok alapján, hogy ténylegesen legyen-e tőzsdére lépés egy cégnél. A felügyelet becslése szerint a cégeknek nagyjából egyhavi felkészülésre lesz szükségük az engedélyszerzéshez, és 2014 januárjában már 50 új tőzsdei bevezetés lehet.

Kínában 2012 novemberében állították le a tőzsdei bevezetéseket, az évtizedenként egyszer esedékes kínai állami vezetőváltás előtt. A felügyelet szerint a csalásokat és visszaéléseket akarták felszámolni, de elemzők szerint azért is szűntek meg az IPO-k, hogy ez is ösztönözze a tőzsdei részvényárfolyamok emelkedését.

A Kínai Kommunista Párt vezetői 2013. november végén ígérték meg, hogy az általános reformfolyamatok részeként felülvizsgálják a tőzsdei bevezetések rendszerét is, és ennek úgy tűnik, már meg is lett az eredménye. 

 A kényszerű szünet alatt jelentős elmaradások halmozódtak fel, és megközelítőleg 760 vállalat vár arra, hogy tőzsdén jegyzett cég lehessen. 2010-ben összesen 71 milliárd dollár értékben történtek tőzsdei bevezetések Kínában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.