A képlet egyszerűnek tűnik: nagyobb teljesítmény, kisebb súly, tökéletesített gyártási és installációs folyamatok. Az így elérhetővé váló költségcsökkentés azonban még a szélerőművek gyártásában sem megy egyik napról a másikra. De 2020-ra igen.
A következő években a német Siemens drasztikus költségfaragásba kezd az offshore szélenergia iparágban – jelentették be a frankfurti EWEA Offshore szakvásáron, ahol bemutatták az új, 4 és 6 megawattos teljesítmény-osztályba tartozó új szélturbinákat.
Henrik Stiesdal, a Siemens Wind Power technológiai főnöke a rendezvényen azt mondta, hogy a cég az áram előállítási költségeket az évtized végéig akár 40 százalékkal is csökkenteni akarja. Stiesdal szerint ez azt eredményezi 2020-ra, hogy már technológiát fognak ajánlani az ügyfeleknek, amellyel a tengeri széláramot 10 eurocent/kWh-nál olcsóbban lehet majd előállítani. Ez számtanilag azt jelenti, hogy olcsóbbá válik az offshore szélturbinákkal termelt áram, mint amennyiért néhény hete az Egyesült Királyság és a francia EDF atomerőművi megállapodása szerint 2023-tól a briteknek 35 évig biztosan fizetniük kell. (100 euró/MW vs. 104-105 euró/MW)
A Siemens által Frankfurtban bemutatott, a hatékonyságnövelés felé mutató műszaki újítások egyik sarokpontja, hogy a "nehézsúlyú kategóriába" tartozó 6 MW-os, direkt meghajtású gépük rotorja és gépháza már egyharmadával könnyebb a riválisokénál. A kisebb súly a gazdaságosságot valamennyi projektfázisban növeli, gyártástól a szállításon, alapozáson és installáción át egészen az üzemeltetésig.
Hasonló előnyei vannak a tökéletesített 4 megawattos, offshore fogaskerék-áttételes berendezésnek is, ahol a technológia például a 63 méteres lapátok esetén úgy tesz lehetővé 20 százalékos tömegcsökkenést, hogy a korábbiaknál rugalmasan illeszkedik a nagy szélnyomásokhoz, ergo: jobban működik.
Két újabb parkosítás |
A Siemens újabb megrendelést kapott két német offshore szélfarmra. Ennek értelmében a DONG Energy dán energiaszolgáltató számára 97 darab 6 MW-os szélturbinát szállít. Az Északi tengeren épülő Gode Wind 1és a Gode Wind 2 projektek összteljesítménye így 582 MW-ot tesz ki, mely 600 ezer német háztartás tiszta árammal való ellátásához elegendő. A 154 méteres rotorátmérőjű szerkezeteket legfeljebb 34 méter mélységű vízbe állítják majd, az új típusú turbinákat 2015 első felében kezdik építeni, és a két farm 2016 második felére üzembe állhat. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.