Rápirított a hitelminősítőkre Varga Mihály
A befektetők 10 évre szóló bizalmát jelzi, hogy a 2 milliárd dollár összegű magyar államkötvény kibocsátását fokozott érdeklődés, ötszörös túljegyzés kísérte - mondta a nemzetgazdasági miniszter kedden. Szerinte szégyellnie kéne magát annak a hitelminősítőnek, aki ilyen jegyzés után is bóvli kategóriában tartja a magyar besorolást.
Jó hír, hogy a kibocsátás is azt igazolta, hogy már nem hír az, hogy Magyarország a nemzetközi piacokról tudja finanszírozni magát - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Varga Mihály. A piac bizalmát mutatja az is, hogy a februári kibocsátáshoz képest 20 bázisponttal csökkent a felár, amit az amerikai állampapírok hozama fölött elvárt a piac a magyar papíroktól.
A miniszter megjegyezte, hogy ezzel a kibocsátással 2014 közepéig minden gond nélkül lehet finanszírozni az országot.
Varga Mihály kitért arra, hogy a hitelminősítők értékelésénél sokkal jobb a piac értékelése az ország teljesítményéről. "Szégyellje magát az a hitelminősítő, amely bóvli kategóriában tartja az ország besorolását", miközben a piac egészen más véleményt mutat a kötvényjegyzésen keresztül - mondta a miniszter, aki azt várja, hogy a hitelminősítők javítják az ország besorolását.
Az ország minősítésének biztosan nem ártana, ha a hitelminősítők javítanák a besorolást, "de nekünk elsősorban a piacon kell megméretnünk magunkat" - jelentette ki Varga Mihály.
A nemzetgazdasági miniszter szerint az elkövetkező három évben erősödő növekedési pályára áll az ország, 2015-re 2,5 százalékra emelkedhet a GDP éves növekedési üteme, az államadósság 79-78-77 százalékra csökkenhet, miközben az államháztartási hiány a GDP 3 százaléka alatt marad.
A miniszter utalt arra, hogy az adótörvények által több jövedelem marad a lakosságnál, és reményeik szerint ez megmutatkozik majd a fogyasztás növekedésében is, ami ugyancsak segítheti a gazdasági növekedést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.