Orbánék tervétől elütne a rokonok atomerőműve
Minden lényeges jellemzőjében különbözik a magyarországitól az a megoldás, ahogyan a finnországi Fennovoima atomerőművet kíván építtetni – írja a Világgazdaság.
Tender nélküli, tárgyalásos megállapodás után kívánja még az idén megbízni a finn Fennovoima a Roszatomot egy atomerőművi blokk építésével, az orosz cégnek részesedést is ad a projektben – közölte a VG.
A tender mellőzését a lapnak az orosz társaság komoly gyakorlatával, és a már sok helyen bizonyított felkészültségével magyarázta Tiina Tigerstedt, a beruházó társaság nemzetközi kommunikációjáért felelős igazgatója.
Ugyan az igazgató a VG-nek nem tért ki rá, de a döntésben szerepe lehetett annak is, hogy Finnország – amely Loviisában és Olkiluotóban is működtet atomerőművet – eléggé megütötte a bokáját az Olkiluoto szigetén épülő, újabb atomerőművével, pedig ott a kivitelezőt tenderen választotta ki. Az átadás ugyanis már eddig is több évet csúszott, a költségek pedig elképesztő módon elszaladtak.
Míg világszerte, így Magyarországon is fontos szempont, hogy az atomerőmű-beruházásban hány százaléknyi belföldi szállítási arány lehet lehetséges, a Fennovoima kommunikációs igazgatója a VG-nek sem finn elvárás szerinti, sem a Roszatom által ajánlott arányt nem jelölt meg.
Mint mondta, természetesen Finnországban is minél nagyobb belföldi beszállítói arányt szeretnének elérni, erre jó alapot is ad a magas szintű, helyi felkészültség, de a végeredmény azon múlik, hogy a valóságban mit tudnak ajánlani a lehetséges finn beszállítók.
Finnországban magánberuházásként, piaci megfontolás szerint épülnek az atomerőművek, az állam nem ad hozzájuk egy fillért sem. Elindításukhoz azonban politikai jóváhagyás szükséges – a Hanhikivi 1 ezt már megkapta –, engedélyezésüket szigorú törvények szabályozzák Tiina Tigerstedt magyarázata szerint – tette hozzá a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.