2013. november. 15. 16:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 15. 16:03 Gazdaság

Csak a német kormány megalakulása után lehet előrelépés a bankunió ügyében

Megfigyelők szerint nem várható áttörés az Európai Unió pénzügyminisztereinek pénteki brüsszeli tanácskozásán az európai bankunió második pilléréről, a gyengélkedő bankok szanálására vonatkozó közös szabályozásról. December előtt aligha várható áttörés a kérdésben, mert meg kell várni az új német kormány megalakulását – mondták EU-diplomaták.

"Még több idő kell a tárgyalásokhoz, mert több kérdés továbbra is nyitott" – ismerte el Luc Frieden luxemburgi pénzügyminiszter.

A bankmentés a bankunió második pillére. Az első pillér, a közös európai bankfelügyelet 2014 novemberében indul az Európai Központi Bank elképzelése szerint. Már korábban, 2014. január 1-jén hatályba lép az új tőkemegfelelési szabályozás, a CRD IV, amely lényegében a Bázel III néven ismert nemzetközi ajánlásokat építi be az uniós jogrendbe.

A második pillérben több kérdés vita tárgya például az, hogy melyik intézmény hatáskörébe tartozzon a döntés egy bank bezárásról. Arról már döntöttek, hogy ha egy bank bajba kerül, a részvényeseknek és a hitelezőknek kell először a "kasszához járulniuk", de megkímélik a 100 ezer euró alatti megtakarításokat. Ezek után következhetnek az egyes tagállamok mentőalapjai, és csak végső soron az európai mentőalap, az ESM.

Az EU-miniszterekre nyomás nehezedik, hogy még idén tető alá hozzák a bankuniót, és a jövő májusi európai parlamenti választások előtt megszülessenek a szükséges határozatok.

Még idén meg kell születnie a politikai döntésnek – mondta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.