2013. november. 15. 16:36 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 15. 16:36 Gazdaság

Na tessék, mégis vesz orosz gázt Ukrajna

Ukrajna felújította az orosz gázimportot annak ellenére, hogy a hét elején Kijev még fogadkozott: idén már nem importál.

A Gazprom orosz gázipari cég pénteken azt közölte, hogy Ukrajna újraindította az orosz gázimportot, amit a múlt héten állított le árvita miatt. Oroszország Európába irányuló gázexportjának közel a fele Ukrajnán keresztül halad. A Gazprom fedezi az európai gázszükséglet csaknem negyedét. Árvita miatt 2006 és 2009 telén ideiglenesen szünetelt az Ukrajnán át az Európába irányuló orosz gázkivitel.  

Néhány napja a Kommerszant-Ukrajina című lap az Ukrtranszhaz gázszállító vállalattól származó értesülésre hivatkozva azt közölte, hogy az idén már nem készül több földgázt vásárolni a Naftohaz ukrán állami gázvállalat Oroszországtól. A név nélkül nyilatkozó illetékes szerint Ukrajna el tudja látni magát abból a készletből, amely jelenleg a gáztározóiban van. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója pénteken azt mondta, hogy Ukrajna leállította a gázkivételt tárózóiból és felújította az orosz gázimportot. 

Egy Reuters által idézett ukrán forrás szerint Ukrajna 2,3 milliárd köbméter orosz földgázt tervez vásárolni novemberben. Csütörtökön a Gazprom azt közölte, hogy Ukrajna kifizetetlen gázszámlája 1,3 milliárd dollár. Péntek délutánig az nem tisztázódott, hogy mi lett ennek a tartozásnak a sorsa. 

Kijev mintegy 400 dollárt fizet ezer köbméterenként az orosz földgázért, ami az egyik legtöbb Európában. Ukrajna az idei évre 27,3 milliárd köbméter földgázt tervezett vásárolni saját szükségleteinek a fedezésére. Ebből 26 milliárd köbméter származna Oroszországból; október végén összesen 19,3 milliárd köbméter földgáz volt az ukrajnai tározókban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.