Rohamtempóban növekvő GDP-vel védik a kínai munkaerőpiacot
A stabil munkaerőpiac biztosításához Kínának 7,2 százalékos gazdasági növekedésre van szüksége, ilyen bővülés mellett 10 millió munkahelyet képesek teremteni ugyanis évente – derült ki a Kungzsen Zsipao című lap beszámolójából, amely a miniszterelnököt idézte.
Li Ko-csiang kormányfő egy szakszervezeti tanácskozáson beszélt, és azt is mondta, hogy ilyen mértékű növekedés mellett a városi munkanélküliség 4 százalék körül tartható, a gazdasági növekedés stabilizálásával tehát a foglalkoztatás garanciáit kívánják megteremteni.
A miniszterelnök a forgalomban lévő hatalmas pénzmennyiségre, a több mint 100 trillió jüanra (26,4 trillió dollár) utalva megjegyezte, hogy ez kétszerese a bruttó hazai terméknek (GDP). Hozzátette: a hitelek túlzott növelése az infláció nem kívánatos emelkedéséhez vezetne.
Az exportorientált kínai gazdaság egy ideje a deklarált irányváltás szakaszában van, és a központi vezetők a lassabb ütemű növekedéssel megbékélve igyekszenek fokozatosan áttéríteni a gazdaságot az export helyett a fogyasztásközpontú növekedésre. Peking nem törekszik a gyors bővülés elérésére és határozottan nem a GDP-növekedés öncélú fokozása a célja – mondta a miniszterelnök.
Ezt fejezi ki az is, hogy az idei évre az elmúlt évtizedek legalacsonyabb, 7,5 százalékos gazdasági bővülését tervezte a kormány.
A kínai városi munkanélküliség jelenleg hivatalos adatok szerint 4,04 százalékon áll, vagyis a szeptember végi 4,1 százalékhoz képest mérséklődött. Szakértők ugyanakkor megjegyzik, hogy a mutató nem ad pontos képet a valós helyzetről, mert például a 260 millió vándormunkást nem vonják be a statisztikai számításokba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.