2013. október. 21. 15:24 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 21. 18:06 Gazdaság

Londoni elemzők: 4 százalék fel ugorhat az alapkamat 2015-re

Megfelelő külső kockázati környezet esetén 3 százalék alá is csökkenhet a Magyar Nemzeti Bank alapkamata a mostani enyhítési ciklusban, de hosszabb távon az inflációs folyamatok kamatemelést tehetnek szükségessé – jósolták hétfőn londoni pénzügyi elemzők.

A Goldman Sachs alapeseti forgatókönyve 3 százalékig csökkenő MNB-alapkamattal, további 0,60 százalékpontnyi enyhítéssel számol – derül ki abból a prognózisból, amelyet a közép-európai hármak - Magyarország, Csehország, Lengyelország – makrokilátásairól állítottak össze befektetőknek.

Az elemzők ugyanakkor úgy vélik: az MNB 3 százaléknál alacsonyabb  szintre is csökkentheti az alapkamatot, ha a forintárfolyam és a külső finanszírozási kondíciók ezt megengedik. Erre mindenekelőtt erősebb és a piacon jobban rögzített, az amerikai kamatvárakozások változásaira kevésbé érzékeny forint esetén nyílhat lehetőség.

A Goldman Sachs londoni elemzői ugyanakkor közölték, hogy a három térségi ország körül a magyar jegybanki kamatpálya irányát tudják "a legkisebb meggyőződéssel" felvázolni, mivel a magyar pénzügypolitika esetében nagyon sok minden függ a globális kockázatvállalási hangulattól, a felzárkózó piaci befektetési eszközök keresletétől és a monetáris tanács kommunikációjától.

A GS szakértői szerint alapesetben az MNB fokozatos forintgyengülés mellett is sokáig képes lehet az alacsony alapkamat fenntartására, és arra, hogy csak 2014 negyedik vagy 2015 első negyedévében kezdjen hozzá a kamatemeléshez, amikor a gazdasági növekedés már stabilabb, és a közműdíj-csökkentések hatása már kiesett az inflációs számokból.

A Goldman Sachs elemzőinek saját becslése szerint a lakossági közműdíj-csökkentések a teljes kosárra számolt tizenkét havi magyarországi inflációt 2013 végéig hozzávetőleg 2,2 százalékponttal csökkentik, vagyis ezen hatások nélkül az inflációs ütem sokkal közelebb lenne az inflációs célhoz.

A ház londoni közgazdászai szerint az úgynevezett Taylor-szabály különböző alkalmazásai arra vallanak, hogy az MNB 2015 végéig 1,25-1,50 százalékponttal emelheti alapkamatát.

A Taylor-szabály ökonometriai levezetése azt mutatja meg, hogy az inflációs cél és a tényleges infláció, valamint a potenciális és a tényleges gazdasági növekedés ütemei közötti eltérések mértékének függvényében a nominális jegybanki kamat mekkora és milyen irányú módosítása lenne indokolt.

A Goldman Sachs az elemzéshez fűzött grafikus alapeseti prognózisában azt jósolja, hogy az MNB alapkamata az idei évet 3 százalékon zárja, 2015-re azonban 4,25 százalékra emelkedik vissza.

A londoni elemzői közösségben vegyes a magyar monetáris politika belátható időn belüli szigorítási esélyeinek megítélése.

A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai legutóbbi helyzetértékelésükben szintén úgy vélték, hogy 2014-ben indokolttá válhat a kamatemelés az MNB részéről, elsősorban a magyar gazdaság esetleg "meglepő" ütemű növekedése és a lejáró adóssághányad piaci finanszírozásához szükséges pozitív reálhozam fenntartása miatt.

A cég szakértői szerint az általuk várt monetáris szigorítási ciklus kezdetétől számítva egy- vagy kétéves távlatban 2-3 százalékpontos MNB-kamatemeléssel lehet számolni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.