A Financial Times az INA-Mol ügyről ír
Belpolitikai tényezők állnak a Mol-INA ügy mögött, tekintettel arra, hogy az emelkedő energiaszámlák és az energiaipari infrastruktúra tulajdoni viszonyai "forró témává" váltak Közép-Európában - írta a Financial Times.
A londoni gazdasági napilap kelet-európai szerkesztője, Neil Buckley szerint az ügyben emellett geopolitikai és energiabiztonsági kérdések is szerepet játszanak. Sok elemző úgy tartja, hogy a Mol vezetője, Hernádi Zsolt ellen a horvát hatóságok által kiadott európai elfogatóparancs célja a nyomásgyakorlás a Molra.
A szerző szerint Orbán Viktor miniszterelnök - aki felvettette, hogy Zágráb visszavásárolhatná a Mol INA-részesedését - maga is "nyilvánvalóan tudja", hogy az eladósodott Horvátország aligha engedheti ezt meg magának. A legvalószínűbb pályázók orosz cégek lehetnének, ám orosz tulajdonszerzés ilyen stratégiai jelentőségű vállalatokban valószínűleg mindkét ország számára elfogadhatatlan lenne. Ebben a helyzetben a Mol befektetői komoly bizonytalansággal kénytelenek szembenézni az INA-részesedés értékének fenntarthatóságával kapcsolatban - áll a cikkben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.