Németh Lászlónétól nem csikarták ki a választ
Az állam kezébe került földgáztárolók eddig is megálltak a saját lábukon, és ezután is így lesz, az viszont nem zárható ki, hogy a napi ügymenet finanszírozására belső és külső források is szükségesek legyenek – válaszolta Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter képviselői kérdésekre a parlament honlapján szerdán. A párnagáz árával kapcsolatos kérdésekre azonban nem tért ki.
Két MSZP-s képviselő, Mesterházy Attila és Józsa István a gáztározók állami megvásárlásával kapcsolatban tett fel kérdéseket a miniszternek azt követően, hogy az E.On gázüzletága nemrégiben az MVM csoport tulajdonába került, és így létrejött a Magyar Földgáztároló Zrt., valamint a Magyar Földgázkereskedő Zrt.
Az ellenzéki képviselők elsőként a földgáztározók működtetésének finanszírozására voltak kíváncsiak. A következő kérdések azzal a 120 millió köbméternyi párnagázzal kapcsolatosak, amelyet mobilgázzá átminősítve az állami tulajdonosnak könyv szerinti értéken kell felajánlania az egyetemes gázszolgáltató részére.
A képviselők a könyv szerinti érték után érdeklődtek: ez mennyivel olcsóbb a piaci földgázárnál, illetve hogy mely tározókból származik az értékesítendő gáz. Tudni szerették volna azt is, hogy miképpen érinti a párnagáz eladása a tározók működését, milyen árat fizetett az állam a tározókban lévő gázért, illetve miként változik az állami vagyon értéke a gáz értékesítése után.
A miniszter a párnagáz értékesítését tartalmazó törvényjavaslatra utalva azt közölte, a jogszabály csak a felajánlási kötelezettséget írja elő, de az ajánlat elfogadására a Magyar Földgáztároló Zrt. nem köteles.
Felidézte, hogy az E.On Földgáz Storage Zrt. még 2011-ben kérte a hajdúszoboszlói tárolóból 200 millió köbméter párnagáz mobilgázzá átminősítését, ezt a Miskolci Bányakapitányság engedélyezte is. A most érintett 120 millió köbméter az ebből még nem értékesített mennyiség – jelezte.
Az ellenzéki képviselők árakkal kapcsolatos kérdéseire nem tért ki a miniszteri válasz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.