2013. október. 04. 18:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 04. 18:40 Gazdaság

Kettős könyvelés jön az államigazgatásban

Alapvető változások lépnek életbe január 1-jétől az államháztartás számviteli rendjében, amely az informatikai hátteret is jelentősen befolyásolja. A kormányzati gazdálkodási rendszer szállítója, a GriffSoft felkészült a változásokra - közölte az IT-Business Publishing (ITB) Kft.

Az uniós irányelvekkel összhangban jövő januártól kétféle számvitelt, azaz kettős könyvvezetést alkalmaznak a magyar államigazgatásban. Ezen belül elkülönül a pénzforgalmi alapú költségvetési és a teljesítményszemléletű pénzügyi számvitel. Emiatt lényegében kétszer kettős könyvvitelről lehet beszélni.

A költségvetési számvitel a klasszikus költségvetési adatokat (előirányzatok, pénzforgalom, kötelezettségvállalások, bevételi előírások), a pénzügyi számvitel pedig a vagyonra, önköltségre, jövedelmezőségre vonatkozó információkat méri.

Az eddigi kincstári tranzakciós kódokat (ktk-kat) egységes rovatrend azonosítók (era-k) váltják fel. A változtatások célja, hogy minden államháztartási szervezetre egységes számviteli szabályok vonatkozzanak, egységesen tartsák nyilván és értékeljék a nemzeti vagyont, illetve uniformizálják a kötelező beszámolás-készítést.

Mindezekre a változásokra a GriffSoft Zrt. már felkészítette Forrás gazdálkodási rendszerét, amely több mint 600 állami intézmény 15 ezret meghaladó felhasználójának könnyíti meg a napi munkáját. A rendszer áttekintését vezetői információs rendszer is segíti. Az átállásnak lényeges eleme  az oktatás is, amit a GriffSoft ütemezetten végez el a közlemény szerint.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.