2013. október. 02. 20:30 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 02. 20:18 Gazdaság

2015-ben valami beindul a Déli Áramlat Fekete-tenger alatti szakaszán

A South Stream Transport cég igazgatótanácsa megerősítette szerdai ülésén, hogy a Déli Áramlat fölgázvezeték Fekete-tenger alatti szakaszának első ágát 2015 végéig üzembe helyezik - tájékoztatott a Gazprom moszkvai sajtószolgálata.

A párizsi ülésen, amelyen Alekszej Miller az orosz állami gázcég elnöke is részt vett, az igazgatók elfogadták a beruházás részletes építési tervét és a Déli Áramlat tenger alatti szakaszát építtető és majd működtető South Stream Transport hosszú távú költségvetését. Az eseményen aláírták a gázszállítási megállapodást is a Gazprom-export és a South Stream Transport között.

Szakértők szerint a 931 kilométer hosszú, Fekete-tenger alatti szakasz első ágához szükséges csövek 1,5-2,25 milliárd dollárba kerülnek. A Déli Áramlat teljes költségét a szárazföldi szakaszokkal együtt 16 milliárd euróra becsülik (mintegy 4800 milliárd forint).  

A South Stream Transportban az orosz Gazprom 50, az olasz ENI 20 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik, a francia EDF és a német BASF csoporthoz tartozó Wintershall Holding a részvények 15-15 százalékát birtokolja.   

Az Oroszországból Európába, így Magyarországra is szállítandó földgáz eljuttatását szolgáló Déli Áramlat vezeték Fekete-tenger alatti szakaszán négy ágat terveznek lefektetni. Egyenként évente 15,75 milliárd köbméter földgázt tudnak rajtuk keresztül továbbítani, így amikor a tervek szerint 2018-ra teljesen kiépítik a vezetékrendszert, annak összteljesítménye eléri az évi 63 milliárd köbmétert.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.