Oroszország kész tárgyalni az EU-val az európai gáztranzit jövőjéről
Ukrajna nem akarja meghosszabbítani a 2024 végén lejáró szállítási szerződést.
Ukrajna nem akarja meghosszabbítani a 2024 végén lejáró szállítási szerződést.
Erre jutott az a német oknyomozó csoport, amely a Der Spiegelben írta le vizsgálata eredményét. A csaknem egy évvel ezelőtt végrehajtott merénylet miatt Németország egész energiabiztonsága veszélybe került. Hasonló akciót Ukrajna a Török Áramlat ellen is tervez, ez pedig már a magyar energiabiztonságot is érintheti.
A miniszter szerint ez újabb mérföldkő a magyar földgázellátás diverzifikálásában.
A magyar külügyminiszter szerint a Brüsszel által javasolt újabb gázpiaci szűkítés csak az árak emelkedéséhez vezetne, valamint gazdasági visszaeséshez.
Bár továbbra sem tudni, hogy mi okból rongálódott meg pontosan az Északi Áramlat nevű földgázvezeték, a sérülés jelentős: az űrből is látszik.
A földgáz most a Balti-tengerbe ömlik. A szakértők szerint a robbanás ereje több száz kilónyi TNT-ével ér fel.
A kezelő adatai arra utalnak, hogy hajnalban újraindul az orosz gáz szállítása Európa felé az Északi Áramlat 1 gázvezetéken. Ahogy korábban, most is csak a vezeték kapacitásának ötödét használják majd ki.
Az energiaválsághoz egyre közelebb sodródó Németország egyszerre több megoldást is fontolgat arra az esetre, ha az oroszok végleg elzárnák a gázcsapot. Az egyik eszközük egy olyan gázaukciós modell bevezetése, amely érdekeltté teszi a vállalatokat a fogyasztásuk visszafogásában.
Tavaly október óta ezen a gázcsövön érkezik Magyarország gázellátásának java része.
Az EU orosz nagykövete szerint ez "katasztrofális" lenne Németország számára. Nem a nagykövet mondja, de Magyarország számára is.
Az EU-ban az orosz gázimportnak egyik legjobban kitett ország Magyarország. Ha Oroszországot a Nyugat kemény szankciókkal sújtja, az a paksi bővítést is érintheti, amire a kormány az ország elektromos ellátásának jövőjét tette fel hosszú távon. Az unió azonban csak úgy vezethet be jelentős szankciókat, ha közben lábon lövi saját magát.
A német külügyminiszter szerint a vezeték nem felel meg az európai energiajog követelményeinek, és biztonsági kérdések is vannak.