2013. szeptember. 30. 12:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 30. 13:51 Gazdaság

Kifakadt Orbánék volt helyettes államtitkára

Facebook-oldalán fakadt ki Holoda Attila, az Orbán-kormány korábbi, tavaly decemberben lemondott energiaügyi helyettes államtitkára amiatt, hogy a kabinet az állami kézbe kerülő E.On-gáztárolókból a nyomás fenntartásáért felelő párnagáz értékesítésére készül.

"Ez kérem szépen nem egyéb, mint köztörvényes bűncselekmény! Tudatosan, szakmai hozzáértés teljes hiányában, pusztán politikai és hatalmi célok mentén, egy egyébként is túlárazott vagyoni eszközt tönkretesznek, hideg fejjel, cinikusan, arcátlanul magabiztosan és pökhendien" – írta Facebook-oldalán Holoda Attila volt energiaügyi helyettes államtitkár.

"Remélem, minden felelős elnyeri méltó büntetését az ország földgáztárolói kapacitásainak tudatos tönkretételéért... Szégyen, gyalázat!" – tette hozzá.

Holoda az Indexen megjelent beszámolóra reagált, amely szerint a párnagázról azt kell tudni, hogy normál üzemmódban jellemzően nem szokták kivenni a tárolóból, mivel a nyomásért felel, kitárazásakor nagyon nagy a kockázata annak, hogy a tároló megsemmisül.

Holoda egyik, saját bejegyzéséhez fűzött kommentárjában hozzátette, szerinte a most állami tulajdonba kerülő földgáztárolók nincsenek mobilgázzal feltöltve, csupán alig 30 százalékban. "Így, szeptember végén, a fűtési szezon kezdetén!" – tette hozzá. A szakember szerint a gáztárolók korábban úgy működtek, hogy nyáron betárolták a gázt, télen pedig ki lehetett emelni belőlük.

"Akkoriban valóban úgy volt, hogy nagyjából március elejéig bírták a tárolók. De az E.On évek óta leszokott erről a tárolási mechanizmusról, úgymond "igazodva a piac látens igényeihez", és a tartós tárolási szerződések helyett, rövid távú, néhány hónapos intervallumra szóló tárolási szerződéseket kötött a kereskedőkkel. (Most meg siránkoznak, hogy nincsenek egy-, két-, hároméves szerződéseik, mint korábban! Hibás piaci magatartásukért bűnhődnek most)" – írta Holoda.  

"Tartok tőle, hogy egy kemény tél esetén, sokkal nagyobb probléma lesz ebből, mint ahogyan azt a Fidesz okosai sejtenék valaha is. A baj csupán az, hogy mi (is) fogunk fázni emiatt" – írta még Holoda. "A földgáztárolók tönkretétele valóban nem derül ki a választásokig. Mert papíron bármit lehet hazudni... Azért remélem, majdan a leghidegebb cellákat kapják a felelősök, hogy a saját bőrükön érezzék, mit tettek" – tette hozzá.

Holoda alig egy negyedév után, tavaly decemberben mondott le a pozíciójáról. Később a Népszabadságnak azt mondta, "lobbiszínezetű" megbízásokat kapott, és olyan szabályok megalkotásában kellett volna részt vennie, melyek mögött egy bizonyos érdekcsoportot sejtett.

"A kormány vagy a Fidesz-frakció képviselői sokszor éltek a tárca irányába ilyen, szakmainak álcázott javaslatokkal. Egyes beadványokról legtöbbször tudni lehetett, hogy nem az írta, aki a nevét adta hozzá. Ezeket az indítványokat nem tudtam összeegyeztetni szakmai ismereteimmel és meggyőződésemmel, ezért december elsejei hatállyal lemondtam" – idézte fel márciusban a Népszabadságnak.

Holoda akkor a korábbi konfliktusai között említette, hogy ellenezte az E.On gázcégeinek megvásárlását. "A nagykereskedő a folyamatosan csökkentett lakossági gázárak és az emelkedő orosz importárak, valamint a zuhanó keresletre érzéketlen átvételi kötelezettsége miatt az utóbbi években egyre nagyobb, évi több tízmilliárdos veszteséget termelt a német tulajdonosnak. Mi ezt most több százmilliárd forintért átvesszük" – mondta.

A lapnak tavasszal hozzátette azt is, hogy a gáztárolórendszer megvásárlása "adófizetői oldalról megint csak nem tűnik jó üzletnek". Holoda szerint az E.On azért vette meg ezt az üzletet a Moltól 2006-ban, mert felfutást várt, de bővítései mára túlzottnak bizonyultak, és a cég a csökkenő gázárak és a lanyhuló kereslet miatt most eladja azt, tehát belátható időn belül az adófizetők sem remélhetnek ettől nyereséget.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.