Gazdaság Szlavkovits Rita 2013. szeptember. 25. 11:10

Szegeden vigad az NFÜ exvezére

Cukrászdát nyitna az újszegedi Ligetben Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség áprilisban lemondott vezére. A hajdani Vigadó ma hajléktalanok lakta romjait vásárolta meg az üzletember 35 millió forintért, miután az önkormányzat – a helyi fideszesek látványos passzivitásának köszönhetően – lecsúszott arról, hogy éljen elővásárlási jogával. Petykó most telekcserével mégis felkínálta az ingatlant a városnak, melynek felújításába, ha a kezén marad, kész akár 70 milliót is beleölni. Szerinte még ez a befektetés megérné, ami nehezen hihető, ha az ingatlan beépíthetősége a jelenlegi szinten marad.

Szeged egyik szégyenfoltja az újszegedi Vigadó lerobbant épülete. Pedig a helyén épp 130 évvel ezelőtt emelt Vigadó és cukrászda (Halmay Andor alkotása) a Népkert dísze volt. Tisza Lajos, a nagy árvíz utáni szegedi újjáépítés királyi biztosa ide parkokat, szórakozóhelyeket álmodott. És bár a „vigarda” földszintes, favázas épülete és annak berendezése minden igényt kielégített, már a kezdet kezdetén is problémák voltak a hely jövedelmezőségével – olvasható egy kedvcsináló szegedi honlapon.

Az épület virágkorát a 20-as években élte, amikor a Hági tulajdonosa, Horváth József vette bérbe, és bevezette a villanyvilágítást. Utoljára az 50-es évek elején újították fel, majd a Vidámpark része lett, de olyan rossz állapotban volt, hogy 1968-ban lebontották. A helyén egy jóval kisebb kőépületet emeltek, ami már a 80-as években is csak a környékbeli koleszesek és helyi alkoholisták szeszkonzumját szolgálta – egy korabeli bisztró kétes színvonalán. Aranyévekről tehát nehéz beszélni, ennek ellenére a rendszerváltás után az akkori bérlőnek sikerült elérnie, hogy a  vagyonkezelő neki és ne az önkormányzatnak adja át a helyet.

Szegedi Vigadó anno

A 90-es évek elején a Kádár-kori Vigadó martaléka egy ingatlanokkal foglalkozó vállalkozóhoz került, de miután az elvált a feleségétől, a vagyonmegosztással az épületet 40 milliós értéken az asszony kapta meg. Neki csak púp volt a hátán, mondta a hvg.hu-nak Marosiné Mucsi Piroska, és szeretett volna megszabadulni a romoktól, de nem talált rá vevőt. Aztán éveken át hol hajléktalanok lakták, hol pedig nyilvános WC híján itt könnyítettek magukon az arra járók. Jó tíz évvel ezelőtt a kvártélyukat a romok közé vackoló hontalanok felgyújtották a Vigadót, ma is feketéllenek a falak. Ez a Vigadó ért most Petykó családi cégének, a Profit Optima Kft.-nek 35 millió forintot, ráadásul, számításai szerint, még 70 millió forintot rá kell költeni, hogy igazi ékszerdoboza lehessen a parknak.

Elhalászta a város orra elől

A Vigadót tulajdonosa ugyan nem hirdette, de egy ismerős, akinek kilétét nem kívánta Marosiné Mucsi Piroska felfedni, felhívta a figyelmét arra, hogy lenne jelentkező az ingatlanra. Így aztán idén június 27-én a Vigadó tulajdonosa levélben értesítette az önkormányzatot, hogy amennyiben 20 napon belül az önkormányzat nem jelzi, hogy élni kíván elővásárlási jogával, akkor a már aláírt adásvételi szerződés értelmében 35 millió forintért megválik az ingatlantól.

Becsődölt szegedi vigalmi helyek
Bezárt a korábban neves Hági, üresen áll a Questor kft tulajadonában levő Kass Szálló, még Csonka Gábor, a Szegedi Kajak-kenu Klub elnökségi tagja is túladott vendéglőjén, amivel szemben Janics Natasa kajakozó olimpiai bajnok sem nyitotta meg a kockás terítősnek álmodott Bárkát.

A Vigadó értéke egy önkormányzati vagyonértékelés szerint egyébként 47 millió forintra rúg, a július 10-re összerántott vagyongazdálkodási bizottság azt a határozatot hozta, hogy az önkormányzat vásárolja meg a vevő által ajánlott vételáron, 35 millió forintért. A végső szót kimondani hivatott pénzügyi bizottsági ülést, a nyári szabadságolások miatt, végül csupán július 22-re tudták összehívni, mert néhányan hiányoztak – egyébként az ülés ettől még határozatképes lehetett volna. Július 22-én azonban már túl voltak a az eladó értesítésében szereplő 20 napos határidőn. Igaz, a város hosszabbítást kért, az ülés időpontjában azonban még nem érkezett válasz. A Farkas László vezette pénzügyi bizottság, melyben a jobboldali képviselők vannak többségben (mint minden bizottságban és a közgyűlésben is) úgy döntött, hogy nem dönt. Tartózkodtak, ami egyet jelentett azzal, hogy nem támogatták, hogy a város éljen elővásárlási jogával.

Farkas László, a bizottság fideszes elnöke szerint az önkormányzatnak egy fillérje sincs, amiből fel tudná újítani és hasznosítani a területet. Egyedül az LMP külsős tagja szavazott másként. Málovics György azóta sem érti, hogy miért maradt egyedül a város gyarapodását szolgáló vásárlás támogatásával (a szocialisták tartózkodtak). Szerinte – minthogy a Vigadó védett természeti környezetben van, a város legnagyobb zöldövezeti területének közepén – félő, hogy a magánbefektető nem veszi figyelembe a környezet védelmét.

Petykó meglep

Miután Botka László megismerte a pénzügyi bizottság döntését, a végrehajtását felfüggesztette azzal, hogy a közgyűlés hatáskörébe helyezi az elővásárlási jog érvényesítésének tárgyalását. Ennek ellenére a szeptember 20-i napirendi pontok között nem szerepelt a Vigadó ügye. Solymos László alpolgármester indoklása szerint okafogyottá vált az ügy, hiszen már folyamatban van Petykó tulajdonjogának bejegyzése a Földhivatalban, és már a július 22-i pénzügyi bizottsági ülés megtartásával túllépték a Petykóval kötött adásvételi szerződéstől számított 20 napos határidőt.

A szegedi Vigadó – jelenleg
Szlatkovits Rita

Botka László polgármester ezt csak azzal toldotta meg, hogy „úgyis mindent megszavaznak a többségben levő jobboldali képviselők, ami az ő érdeküknek megfelel. És hogy szerinte az érdekük az, hogy Petykóé legyen a terület”.

Itt feltehetően el is halt volna a történet, ha Petykó nem dönt úgy, hogy nyílt levélben kínálja fel az ingatlant egy hasonló értékű csereingatlan ellenében, ami aztán nem kis izgalmat váltott ki a helyi politikai elitben. „Annak ellenére, hogy a város nem gyakorolta elővásárlási jogát, a szegedi és a Szegedet szívügyüknek tekintő polgárok érdekében tiszteletben tartom a polgármester úrnak a Vigadó megvásárlására irányuló szándékát, és a nemes cél érdekében tárgyalásokat kezdeményezek a Vigadó tulajdonjogának más Szeged város tulajdonát képező ingatlan tulajdonjogára való elcserélése tárgyában” – írta a Botka László polgármesterhez írt nyílt levelében Petykó Zoltán. 

Az önkormányzat meglepődött a fordulaton, majd közleményt adott ki, melyben elutasította a csere lehetőségét. Mint a város vezetői írták, azt várják el, hogy Petykó adja el az ingatlant annyiért, amennyiért vásárolta, minden más egyebet ingatlanspekulációnak tekintenek.

Lesz csere?

„Ebben az esetben elbuknám az áfát – magyarázta Petykó  a hvg.hu-nak, miért nem tudja eladni az önkormányzatnak a Vigadót annyiért, amennyiért vette. Kérdésünkre, hogy milyen üzletet lát a lepukkant ingatlanban, az NFÜ volt elnöke azt mondta, hogy ha önállóan nem is, de más ingatlan hasznosításával összekapcsolva nyereséget hozhat úgy, hogy közben a területet akár sporttevékenységre is alkalmassá teszik. Petykó példaként említette, hogy egy belvárosi cukrászdával közösen működtetve már megérné a ligeti cukrászda működtetése is, melynek a környékén a margitszigeti futópályához hasonló sportlehetőséget is biztosítani lehetne.

Ez utóbbi nyilván már többe kerülne, mint a felújításra tervezett 70 millió, és ez már túlmenne a magánbefektető érdekein is – viszont a városnak és a városlakóknak pluszt adna. Petykó szerint nincs abban semmi kivetnivaló, hogy a megvásárolt magántulajdonért cserébe egy értékarányos ingatlant kér az önkormányzattól. "A bérleti jog felajánlását tulajdonért cserébe ugyanis a magyar jogrendszer nem ismeri", ezért arra nem is számít.

Petykó szegedi kötődése

Még Bartha László (1998-2002) polgármestersége alatt a fideszes többséggel bíró közgyűlés átalakította az addig tisztán önkormányzati tulajdonú városi televízió tulajdonosi struktúráját, mégpedig úgy, hogy azt fele részben a többségében magántulajdonban lévő Partiscum Kft  kezében került (ebben a cégben az önkormányzatnak 49, míg a Profond Kft-nek 51 százaléka volt). A másik felét pedig az önkormányzati tulajdonú Ifjúsági Ház Kft kapta. A baloldaliak által is zseniálisnak nevezett konstrukció szerint a menedzsmentjogok nem az önkormányzatot, hanem a Partiscum-ot illették meg, melyben a Profon volt többségben. Így alakulhatott ki az a helyzet a 2002 helyhatósági választások után, hogy hiába váltotta Barthát Botka a város élén és hiába kerültek a közgyűlésben is többségbe a szocialisták, a hatályos szerződések miatt nem szólhattak bele a televízió működésébe. Az önkormányzattal dacoló Profon Kft tulajdonos-ügyvezetője Petykó Zoltán volt. A Botka-féle vezetés ezt úgy torolta meg, hogy nem utalta a TV működésére még a választások előtt megszavazott támogatást, így az rövidesen működésképtelenné vált. Pár hónapig még a magántulajdonos Profond kölcsöneiből fedezték a költségeket, de megelégelve a zsákban táncolást, Petykó Zoltán, a Profond tulajdonosa eladta a részvényeit 2003 szeptemberében. Ezt követően a Profond Kft még két hónapig bírta talpon, utána az új tulajdonos beedobta a törölközőt. Mindenesetre egy éves utóharcokat vívott a szegedi fidesz Petykó Zoltán cégének segítségével, hogy megmentsék a Gajdics Ottó és Arató László vezette helyi televíziózást. A stúdió „háttérmunkálataiban” információink szerint részt vett a korábban a helyi napilap főszerkesztőjeként dolgozó, majd a HírTV alapítójaként számon tartott Dlusztus Imre.

Petykó szerint tévesek azok a feltételezések, melyek a jobboldali képviselőkkel közös esetleges összejátszásra céloznak. Szerinte az önkormányzat korábban is összehívhatta volna a pénzügyi bizottság ülését, így a város nem futott volna ki az elővásárlási jog érvényesítésére megszabott határidőből.  

De mi benne az üzlet?

Nincs kereskedelmi szempontból forgalmi értéke a szegedi Vigadónak – vélekedik Bozsó Miklós, a város egyik legnagyobb tapasztalattal bíró ingatlanszakértője. Maga a telek igen értékes – magarázza Bozsó Miklós – de mivel társasházat, szállodát nem lehet építeni védett természeti területen, egy ilyen projektet nem lehet keresztülvinni.

Búcsúfelirat a kertben
Szlatkovits Rita

Az ingatlan területi besorolása zöld park, beépíthetősége a terület legfeljebb két százalékáig lehetséges. A szakértő szerint ennek megfelelően a városnak kellene megvennie, figyelembe véve, hogy ez ilyen közcélú ingatannak a forgalmi értéke, jó esetben, 30-40 százaléka egy kereskedelmi célú ingatlanénak. De ha lehetne ide szállodát építeni, mint Debrecenben a Nagyerdőn, akkor akár a beruházási költség 10 százalékát is lehet a telekért számolni. Ez egy kétmilliárdos szállodaprojekt esetén akár 200 millió forint lehet.

A városban még az ingatlanokkal foglalkozó vállalkozók sem értik Petykó döntését. A Vigadónak mindig is problémája volt a jövedelmezőséggel. Ha az ügylet eleve arról szólt, hogy az önkormányzatot kibillentse a passzivitásából, és törődni kezdjen a város több tájsebének egyikével, akkor Petykó – akár az önkormányzat partnereként – célt is érhet.

Ehhez persze az kell, hogy a Népkertet egyfajta mini Kopaszi gát-projekttel revitalizálják, az önkormányzat segítségével, esetleges pályázati pénzek bevonásával. Ha a tranzakció lényege eleve a csereingatlan volt, és ahhoz a cserealap-teremtés, Petykó akár úgy is célhoz érhet. Volt, aki úgy vélte, a szegedi IKV Zrt. Fidesz által támogatott vezérigazgatójának szakértői gárdája kereshet csereingatlant, amit úgy értékeltetnek fel, ahogy kedvük tartja. Az előterjesztésről a bizottságok dönthetnek, ahol szintén a jobboldaliak vannak többségben, s a végső döntést a közgyűlésben kell meghozni, ahol jobbikos támogatással általában szintén támogatást tudnak szerezni a javaslataikhoz.

Ki a vevő?

A Profit Optima Kft 2004 szeptemberében alakult Profit Vagyonkezelés 2004. Kft néven, és idén áprilisban vette fel a jelenlegi nevét. A cég Petykó Zoltán feleségével közös vállalkozása 2005 februárjától kezdve, a feleség belépése előtt 4 napig Nyerges Zsolt volt Petykó társtulajdonosa. Az áprilisi névváltást követően a mindössze 3 millió forint jegyzett tőke több lépcsőben mára 199 millióra kúszott fel, ami mögött nagyobb részt egy új tulajdonos, a miskolci székhelyű, fő tevékenységként a szoftver-szaktanácsadást megadó Online Hungary Kft. belépése áll. Az Online Hungary Kft. úgy emelte meg július 10-én 26 millióról 100 millió forintra a jegyzett tőkét, hogy magának az Online Hungary-nek 50 millió forint a jegyzett tőkéje, amiből 35 millió nem pénzbeli hozzájárulás, és gyakorlatilag sem a 2012-es, sem a 2011-es üzleti évben nem volt a mostani befektetéshez mérhető üzleti eredménye az Opten céginformációs rendszer adatai szerint. (2012-ben 1,7 millió nettó árbevétel mellett 395 ezer forint, 2011-ben pedig 11,7 milliós nettó árbevétel mellett 7,3 millió volt a mérleg szerinti eredmény.) Az Online Hungary Kft. Balla László és felesége ellenőrzése alatt áll. Petykó elmondása szerint az összesen 196 milliós idei tőkeemelésnek nincs köze a Vigadó-üzlethez.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.