Párizsban rontottak a csehekre a románok
82 millió eurós kárpótlást követel a román állami tulajdonban lévő Electrica S. A. energetikai társaság a Cseh Energetikai Művektől (CEZ) a privatizációs szerződés állítólagos megsértéséért.
A román áramcég tavaly ősszel egy párizsi nemzetközi döntőbíróság elé vitte az ügyet, igaz, akkor a cseh energetikai óriástól (mely 2005 óta többségi, 2009 óta egyetlen tulajdonosa az Electrica Olteniámnak) "csak" 18,8 millió euró kártérítést követelt. Ezt az összeget emelte most fel. A CEZ értetlenkedik, mert állítása szerint az Electrica konkrétan nem is nevezte meg, hogy mit is kifogásol, milyen szerződési teljesítést.
"A CEZ álláspontja továbbra is az, hogy a 2005-ben megkötött privatizációs szerződést nem sértette meg, amit a felek a kisebbségi részvénycsomagokról az Electrica S.A-val 2009-ben megkötött üzleti megállapodásban is megerősítettek. Ezen oknál fogva a CEZ az Electrica S. A. követelését teljesen megalapozatlannak tartja és elutasítja" - idézi a CEZ áláspontját az energiainfo.hu. http://energiainfo.hu/cikk/egyre_tobbet_kovetel_a_cez-tol_a_roman_electrica.30625.html
A csehek a romániai energetikát jó üzleti befektetésnek tartják, a CEZ működteti például a Fekete-tenger partján műkdő, összesen 600 MW kapacitású szélerőműfarmokat (a magyaroroszági összkapacitás csupán 330 MW) is. A cseh cég tavaly összesen 16,9 milliárd koronás nyereséget produkáltak Romániában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.