Kína megvette Ukrajna 5 százalékát
Kína több mint 3 millió hektár föld hosszú távú bérleti jogát vásárolja meg Ukrajnában. Az 50 éves terv keretében a kelet-európai állam Kína elsőszámű külföldi mezőgazdasági beszállítójává válik.
Kína több mint 3 millió hektár föld hosszú távú bérleti jogát vásárolja meg Ukrajnában – írja a Quartz. Akkora földterületről van szó, mintha Kína például Belgiumot vette volna meg. Az 50 éves terv keretében a kelet-európai állam Kína elsőszámú külföldi mezőgazdasági beszállítójává válik.
A megállapodás értelmében Ukrajna vezető agráripari vállalata, a KSG Agro kedvezményes áron ad majd el mezőgazdasági terményeket és sertéseket két kijelölt állami tulajdonú kínai vállalatnak. A megállapodásnak része az is, hogy a kínai export-import bank három milliárd dolláros hitelt nyújt Ukrajnának mezőgazdasága fejlesztéséhez, illetve a projektben kínai oldalról résztvevő cég, az XPCC azt ígéri, hogy autópályát épít a Krímben, illet a Kercsi-szoroson átívelő hidat húznak fel.
Kritikusok szerint ugyanakkor ez a modern kolonializmusnak egy újabb példája, hogyan használják ki a gazdag országok a nyersanyagban gazdag, ám szegényebb államokat. Kína mellett Szaúd-Arábia, Dél-Korea, az Egyesült Királyság, Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek és az Egyesült Államok az utóbbi években folyamatos vásárol fel külföldön földterületeket, így reagálva a 2007-es élelmiszer-árrobbanásra. A fő felvásárlási régió Afrika, ám Kelet-Európa, Latin-Amerika és egyes ázsiai térségek is szerepelnek a listán. Egyesek attól is félnek, hogy a kínai felvásárlásokkal és a kínai munkaerő megérkezésével kiszorulnak a helyi földművesek. A Fülöp-szigetek ilyen félelmek miatt korábban leállított egy hasonló, kínai részvétellel tervezett beruházást.
Kína mostani, Ukrajnával történő megállapodása a legnagyobb az ázsiai ország történetében, eddig mintegy 2 millió hektár külföldi földtulajdonnal rendelkezett az ázsiai állam, mely a világ ételmennyiségének ötödét megeszi, miközben a világ összes művelhető földterületének csak 9 százalékával rendelkezik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.