Ráíratná a számlákra az áthárított adót az MSZP
Az MSZP törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, amelyben előírnák, hogy a számlákon egyértelműen és összegszerűen tüntessék fel a lakosságra áthárított terheket – jelentette be hétfői, Bárándy Gergellyel közösen tartott budapesti sajtótájékoztatóján Simon Gábor.
Az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi bizottságának elnöke cáfolhatatlan ténynek nevezte, hogy az elmúlt három év kormányzásának eredményeképpen a magyar családok terhei nőttek. Hozzátette, a kabinet azt ígérte, hogy az újonnan bevezetett adónemeket nem lehet áthárítani. A politikus egyúttal hangsúlyozta, hogy a fogyasztók számára átláthatatlanok az áthárítások miatt bekövetkezett költségnövekedések.
Éppen ezért a javaslat minden olyan körre kiterjedne, ahol a fogyasztók más szolgáltatót is választhatnak, így érintené a villamos energia-, a földgáz és a távközlési szolgáltatásokat, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, valamint a "sárgacsekk adóhoz" kapcsolódó területeket – közölte.
Bárándy Gergely pedig arról beszélt, hogy az MSZP levélben fordul Patai Mihályhoz, a Magyar Bankszövetség elnökéhez, akitől azt akarják megtudni, hogy a pénzintézetek valóban át akarják-e hárítani a tranzakciós illetéket az ügyfeleikre.
A politikus azt mondta, megdöbbenve tapasztalták, hogy az egyik kereskedelmi bank erre a lépésre készül, ráadásul úgy, hogy az összeget a bankszámla-tulajdonosok jóváhagyása nélkül egyszerűen le akarják emelni. Az MSZP-nek úgy tűnik, hogy a bankok és a kormány ebben az ügyben összejátszanak – közölte.
Egyúttal az illetékes miniszternek is levelet írnak, akitől azt akarják megtudni, hogy hogyan kívánják megakadályozni a tranzakciós illeték áthárítását. Arra a kérdésre, hogy kinek írnak majd, azt válaszolta, hogy feltehetően Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek, de a lényeg azon van, hogy a kormányt megkeressék az ügyben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.