Orbán kommunista módon privatizál
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kemény szavakkal lép fel az energiaszolgáltatók külföldi tulajdona ellen, a cégek közösségi tulajdonba vétele, ahogy a kormányő nevezi, ugyanakkor nem lesz olcsó, írja a Financial Times régiónkkal foglalkozó blogja.
Végre hivatalos! Orbán Viktor Magyarország névlegesen jobbközép irányultságú kormányának vezetője, korábbi antikommunista másként gondolkodó diák államosítani akarja az energiaszolgáltatókat, amelyeket a "kommunisták" privatizáltak a kilencvenes években – vezeti fel a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics a magyar kormány energiaiparral kapcsolatos törekvéseiről szóló posztját.
Az intézkedés már régóta a levegőben lógott, ám Orbán múlt pénteki rádióinerjújában tette világossá, hogy a tettek mezejére léptek. A miniszterelnök ugyanakkor kerülte az államosítás szó használatát, ennek Magyarországon a kommunista múlt miatt rossz a kicsengése, inkább a közösségi tulajdonról beszélt.
A blog szerzője ezek után bevezeti az olvasót a 90-es évek magyar gazdaságtörténetébe, amikor is a szocialisták egy teljesen klasszikus jobboldali gadzaságpolitikával privatizálták az energiacégeket, mivel a költségvetésnek a gazdasági összeomlás után égető szüksége volt a bevételekre. Az energiaárak 1996-ra ugyanakkor nagyjából elérték a piaci szinteket, ez viszont komoly terheket rótt a magyar polgárokra. Az első Orbán-kormány, amely szintén jobbközépnek vallotta magát, 2000-ben szavazatszerzési céllal megtagadott egy törvény által előírt áremelést. Orbánt, aki a 80-as években még antikommunista volt, a következő évtized nem tette a szabad piac támogatójává.
A kormány első napjától kezdve az energiaszektor és más közszolgáltatók államosítását tervezi – állítja Mujtaba Rahman, az Eurasia Group kutatóintézet igazgatója. Ezen a területen – és a kereskedelmi bankrendszer területén –Orbán rendíthetetlenül magántulajdon- és multiellenes. Az energiaszolgáltatók visszaállamosítása csak egy újabb kör lenne a gáztárolók és a Mol-részvények vásárlása után, emlékeztet az igazgató.
A költségvetési nehézségekkel és nulla növekedéssel küszködő Orbán készülve a 2014-es választásokra úgy próbálja javítani újraválasztási esélyeit, hogy a bankok csapást mér és csökkenti a közüzemi költségeket. A befektetőket igazán a módszer zavarja: az egymást követő energiaár-csökkentésekkel lenyomják a cégek értékét. Ennek ellenére a jelentős közpénzt kell a megvásárlásukra fordítani – mondja a szakértő. A blog szerzője hozzáteszi, hogy bár Orbán keményen beszélhet, az államosítás nem lesz olcsó.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.