Ha annyira nem tetszik az EU, lépjünk ki
A megszorítások sokkal több hasznot hajtottak már eddig is, mint amennyi kárt okoztak – állítja Európa egyik legtekintélyesebb közgazdásza, Daniel Gros. A Center for European Studies igazgatója szerint az időhúzással, a reformok lassításával csak önmagának árt Görögország, a balti államok viszont hatalmasat segítettek önmagukon, mivel gyorsan, sokkterápia-szerűen, nagy áldozatokat felvállalva váltottak hozzáállást a pénzügyi kérdésekben. Gros szerint ha Magyarországnak annyira sok baja van az unióval, akkor váljon le róla, aztán majd meglátják a magyarok a következményeket.
A megszorításokon alapuló kormányzati rezsimet, az austerityt nem a németek tukmálják rá más államokra, nem igaz, hogy a német kormány követel más országoktól, kormányoktól drámai megszorításokat. Azokat az élet kényszeríti ki – mondta az Alapblognak adott interjújában Daniel Gros, a Center for European Studies igazgatója. Az eurózóna déli államainak és több más európai országnak egyszerűen elfogyott a pénze, nem tudják törleszteni az adósságaikat; azokat a kölcsönöket, amelyekből nagyon jól éltek évtizedeken át. Egyúttal elfogyott a piacok bizalma is velük szemben, új kölcsönöket már nem kapnak, tette hozzá a közgazdász.
A Center for European Studies igazgatója szerint a balti országok össze nem vethetően súlyosabb áldozatokat vállaltak fel költségvetésük rendbehozatala érdekében, mint a görögök. Harmadolták a béreket, mindenkiét. Rendkívüli átalakításokat hajtottak végre az ellátórendszerekben, holott a helyzetük nem volt rosszabb, mint a dél-európaiaké, emelte ki a közgazdász. Ahhoz képest, amit a lettek, észtek, litvánok magukra vettek, Görögország népe fenségesen él továbbra is. A baltiak gyorsan csinálták és gyors is a gyógyulásuk, a görögök pedig hajlamosnak mutatkoztak húzni az időt. Emiatt nem növekszik a gazdaságuk, a baltiak eközben szinte világrekordokat döntenek a gazdaság gyarapodását illetően.
Európa déli perifériájánál maradva Gros kijelentette, hogy Dél-Európa egészségi állapota a valós gazdasági folyamatokat alapul véve ténylegesen javul. Ez nem elsősorban a nemzetközi konjunktúra erősödésének, hanem saját, házon belüli megszorítási politikájuknak köszönhető. Azt kellene megérteni végre a közgazdász szerint, hogy a megszorítások alapvetően nem konkrét célok érdekében történnek, hanem azért, mert másként nem lehet visszatalálni például ahhoz a realitáshoz, hogy az ember csak a jövedelmeinek arányában költekezhet. Gros szerint azért nem illendő bántani most a német politikusokat, mert mindaz a – német gazdasági-politikai döntéshozók nagy része által támogatott – megszorítás, amit ma végigcsinál egész Európa, igazából csak öt vagy tíz év múlva mutathatja meg igazi eredményeit.
Egy esetleges magyar uniós kilépésre reagálva Gros kijelentette, hogy ha Magyarország, a magyar emberek úgy gondolják, hogy az unió több kárt okoz, mint amennyi hasznot, akkor azt ajánlja, hogy lépjenek ki. "Megtehetik, távozzanak isten hírével, bye-bye", mondta a közgazdász. Majd később szerinte kiderül, hogy helyesen cselekedtek-e vagy sem. Más kérdés, hogy most is teljesen nyilvánvaló, hogy össze nem vethetően több támogatást kapnak az unióból, mint amennyi áldozatot cserében vállalniuk kell. Más országban ilyen komoly kilépési veszélyeket nem látok, tette hozzá Gros.
Mégsem utáljuk annyira az EU-t |
Mégsem olyan rossz Magyarország uniós tagságának megítélése, mint azt korábban közölte a Tárki. A közvélemény-kutató ugyanis felcserélt két számot az erről szóló közleményben, a hibát egy hétvége elteltével csak most javították. A Tárki múlt pénteki közlése szerint ugyanis a magyarok 39 százaléka szerint az ország EU-tagsága inkább rossz, 32 százalékuk szerint viszont inkább jó, míg 22 százalékuk véli úgy, hogy nem értékelhető egyértelműen az uniós tagság Magyarországra kifejtett hatása. A közvélemény-kutató hétfőn közölte, hogy hibázott, és ennek eredményeképpen jeleztek nagy visszaesést az EU-tagság támogatottságában. Az EU-tagságot nem jó dolognak tartók aránya helyesen a magyar lakosság 22 százaléka, míg 39 százalék azoknak a részesedése, akik szerint se nem jó, se nem rossz Magyarországnak az EU-tagság. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.