A magyarországi beruházásokat finanszírozó uniós programok nagy része áll, a gazdaság egyre kevesebb pénzhez jut, az Európai Bizottság korrupciót kiált. A magyar fél vitatja az uniós kritikákat, de nem vállalja a háborút az EU-val, inkább kompromisszummal intézné el az ügyeket. A 444.hu szerint Lázár János a pénzek kifagyasztásán dolgozik, kérdés, hogy mit tud elintézni az év végéig.
Le tudjuk-e hívni a magyar gazdaság számára létfontosságú uniós pénzeket az év végéig? Háttérbe szorulnak-e a pályázatkezelő szervezet átszervezésével a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó cégek? – a 444.hu a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség újabb átszervezését elemezi.
A lap visszautal az uniós támogatások befagyasztásának okait taglaló áprilisi cikkére, hogy az elmúlt egy évben az Európai Bizottság szabálytalanságokra hivatkozva újabb és újabb programokat fagyasztott be – 15-ből 13-at –, ráadásul a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési ciklus több nagy programja (KÖZOP, KEOP) már tavaly ősszel kiszáradt. Jelenleg a 444.hu szerint két program működik, de ebből nagyon kevés pénzt lehet szétosztani.
A pályázatokat koordináló, korábban lefejezett Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget most már közvetlenül irányító Lázár János megalkudna az EB-vel, nem akar pert az unióval. Erről a Miniszterelnökséget vezető államtitkár maga is beszélt a hétfői sajtótájékoztatóján (melyen ismét beszólt az OTP elnök-vezérigazgatójának). Ezért a 444.hu szerint inkább elismer több szabálytalanságot, vállalja a büntetést – a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfőn 50-100 milliárdos összegről beszélt –, csak nyíljanak meg minél hamarabb az EU-s csapok. Bár Lázár politikai támadásokról, kisebb hibákról beszél, a lap szerint Brüsszel a közbeszerzéseket is kifogásolja, azaz korrupció lát a szabálytalanságok mögött.
Mi lesz Simicskával?
A 444.hu felhívta a figyelmet arra, hogy az állami beruházások számára – különösen a gazdasági válság idején – létszükséglet, hogy az EU-s pénzek megérkezzenek. Az Európai Bizottság szerint 2009 óta az állami építkezések 97 százaléka uniós támogatásból megy.
Lázár többször utalt arra – így a hvg.hu-nak adott tavaszi interjújában is –, hogy az NFÜ túl bürokratikus, nem az ügyfelek érdekeit nézi, nem érdekelt a pénzek gyors kiosztásában. Az ügynökségnél korábban azért voltak szőrszálhasogatók, mert féltek attól, ha bármilyen apró hiba felmerül, az EU büntetni fog. A 444. hu szerint a kormányváltás után az apparátus munkája tovább lassult, mert a munkatársak attól féltek, hogy lecserélik őket, ráadásul az új kabinet is másképp állt a pályázatokhoz, mint elődje.
A portál szerint „az NFÜ munkáját ismerők körében közhely, hogy az ügynökség munkájára eddig komoly befolyása volt Simicska Lajoséknak”. A 444.hu felidézi, hogy a korábbi elnököt, Petykó Zoltánt „Simicska emberének” tartották, korábban pedig Németh Lászlóné fejlesztési miniszter felügyelte az ügynökség munkáját, akiről a portál szerint szintén azt tartják, hogy figyelembe veszi a Fidesz-közeli cégek érdekeit. „A Közgép nyerte például az összes építőipari NFÜ-s pályázat 17 százalékát tavaly májusig, vasútépítéstől az árvízvédelemig sok fontos pályázatban volt benne a cég” – írja a 444.hu.
A portál felteszi a kérdést, hogy a Fidesz-közeli vállalkozások háttérbe szorítását jelenti-e Petykó leváltása, és Lázár új szerepköre, majd meg nem nevezett kormánypárti forrásokra hivatkozva úgy válaszol a kérdésekre, hogy az államtitkár tudja, nem lesz mindig kétharmad, és kész kompromisszumokat kötni más érdekkörökkel is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.