Az idei első félévben a legtöbbet Orbán Viktor kormányfő, Navracsics Tibor igazságügy-miniszter és miniszterelnök-helyettes, továbbá Hende Csaba honvédelmi miniszter utazott külföldön – írta a Blikk, amely a kormánytagok utazásairól a Miniszterelnökségtől és a tárcáktól kért kimutatást.
A miniszterelnök, két helyettese és további négy minisztere az első félévben összesen 62 külföldi úton vett részt 160 millió forintos költséggel – közölte a Blikk.
A 160 millió döntő része, csaknem 130 millió forint a miniszterelnök 16 hivatalos látogatásaira ment el. Az ő útjainak költségét jelentősen megdobja, hogy három esetben is repülőgépet béreltek neki egyenként 12-13 millió forint körüli összegért, ám ezen túlmenően az ő szállás- és reptéri költségei, repülőjegyei is gyakran többmilliós tételeket tesznek ki – tette hozzá a lap. De szerepel a kimutatásban 1,4 milliós diplomáciai ajándék is, amit libanoni látogatására vitt.
Az utazással töltött napok számát tekintve Semjén Zsolt a negyedik a toplistán 20 nappal úgy, hogy mindez négy hivatalos úttal jött össze. Ebből az egyik egy tíznapos távol-keleti körút volt Japánban, Indonéziában és Thaiföldön. A miniszterelnök-helyettesnek csak Európán kívülre vitte az útja, Jeruzsálemben, Chilében és Dél-Afrikában járt még.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter különböző delegációkkal 19 napot utazott, Németh Lászlóné fejlesztési és Pintér Sándor belügyminiszter viszont csak szerény 7, illetve 6 napot töltött utazással, utóbbi ráadásul legmesszebbre Isztambulig ment, és utazásaira összesen 373 ezer forintot költött – írta a lap.
A külügyi tárcától csak 2012-es összesítést kapott a Blikk, amely szerint Martonyi János külügyminiszter tavaly 38 kiküldetésen volt, ami 18,8 millió forintba került. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától, illetve a Nemzetgazdasági Minisztériumtól semmilyen választ nem adtak a lapnak Balog Zoltán, illetve Matolcsy György és utódja, Varga Mihály idei külföldi útjairól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.