2013. augusztus. 01. 15:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 01. 15:06 Gazdaság

Változatlan maradt a brit alapkamat

A több mint négy éve érvényes 0,5 százalékos történelmi mélyponton hagyta alapkamatát csütörtöki ülésén a Bank of England (BoE) monetáris tanácsa.

A brit jegybank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - nem módosította a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 375 milliárd fontos (több mint 130 ezer milliárd forintos) keretösszegét sem. Mindkét döntés megfelelt az előzetes várakozásoknak. Ez volt a második monetáris tanácsi ülés a Bank of England egy hónapja munkába állt új kormányzója, a kanadai Mark Carney elnökletével, és a londoni elemzői közösség nem is várta a monetáris alaphelyzet módosítását ilyen rövid idővel a váltás után.

Carney beiktatása óta egy olyan komolyabb makrogazdasági fejlemény történt, amely potenciálisan befolyásolhatja a Bank of England monetáris politikájának irányvonalát. Július végén a brit statisztikai hivatal bejelentette, hogy az első negyedévben mért ütem kétszeresére gyorsult a brit gazdaság növekedése az idei második három hónapban. A részleges adatokból számított előzetes becslés alapján a brit hazai össztermék (GDP) 0,6 százalékkal emelkedett negyedéves összevetésben a második negyedévben. Az első negyedévi növekedés 0,3 százalékos volt.

A brit gazdaság teljesítménye mindazonáltal továbbra is meglehetősen messze jár a globális pénzügyi válság előtti szintektől. A statisztikai hivatal új becslése szerint a brit GDP-érték a válság előtt mért legutóbbi csúcs és a 2009 közepén elért mélypont között 7,2 százalékot zuhant, és jóllehet az idei második negyedévi növekedési adatok alapján a brit gazdaság ennek a visszaesésnek valamivel több mint a felét már behozta, kibocsátása még mindig 3,3 százalékkal elmarad a korábbi csúcsértéktől. Ezen az átlagon belül különösen a feldolgozószektor leszakadása kirívó: a brit gyáripar kibocsátási értéke a második negyedévben még 10,2 százalékkal volt alacsonyabb a recesszió előtt, 2008 elején mért legmagasabb szintnél. 

Csütörtökön mindazonáltal - alig néhány órával a monetáris tanácsi döntés ismertetése előtt - bejelentették, hogy a júliusi gyáripari beszerzésimenedzser-index (BMI) tanúsága szerint a múlt hónapban csaknem két és fél éve nem mért ütemre gyorsult a brit feldolgozószektor termelésének bővülési üteme. Az ágazat BMI-mutatója meredeken, a júniusi 52,9 pontról 54,6 pontra emelkedett júliusban. Londoni elemzői vélemények szerint azonban ezzel együtt is még mindig igen sok a kihasználatlan kapacitástöbblet a brit gazdaságban.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics a Bank of England csütörtöki monetáris tanácsi ülése után összeállított gyorselemzésében kiemelte, hogy a piac egészen 2015 végéig változatlan brit jegybanki alapkamatot vár.

A ház közgazdászai a maguk részéről azzal számolnak, hogy Mark Carney vezetése alatt a Bank of England valamilyen formájú előretekintő iránymutatást honosít meg monetáris politika várható pályájáról és az ezt befolyásoló tényezőkről. A Capital Economics elemzői szerint a legvalószínűbb egy küszöbérték-alapú iránymutatási rendszer bevezetése, és az ehhez alkalmazott mérőszám lehet a GDP-érték nominális változása, a bérkiáramlás ütemének módosulása, a brit gazdaságban érvényesülő kibocsátási rés, de - az amerikai gyakorlathoz hasonlóan - egy adott munkanélküliségi ráta kijelölésére van a legnagyobb esély. 

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve iránymutatása az, hogy amíg az amerikai munkanélküliség 6,5 százalék felett jár, addig megfelelő a jelenlegi 0-0,25 százalékos Fed-kamatsáv. A brit gazdaság "természetes" munkanélküliségi rátája ennél valószínűleg magasabb, tekintettel az amerikai munkapiac rendkívüli rugalmasságára, és ez azt jelentheti, hogy a Bank of England 7 százalékhoz közelebbi munkanélküliségi rátát jelöl majd ki küszöbértéknek a monetáris politika számára - jósolták csütörtöki elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői. A ház közölte, hogy saját előrejelzése alapján a brit munkanélküliség 2016 vége előtt nem csökken 7 százalékra a jelenlegi 7,8 százalékról.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.