Gazdaság hvg.hu 2013. július. 16. 13:20

"Cigi nincs, dinnye van"

Ma éjfélig árulhatnak dohánytermékeket azok az üzletek, melyeknek nem jutott a dohánykoncessziókból. A legtöbb helyen a polcokat már kitakarították, viszont az új trafikok egy része még mindig nincs felszerelve a szükséges kínálattal, és a pénztárgépkérdés sincs rendezve.

"Már csak két szivarom van, a cigi már múlt héten lefogyott a polcokról", mondta a hvg.hu-nak egy második kerületi nonstop élelmiszerbolt vezetője, akinek így nem okozott gondot, hogy kedd éjféltől tilos a nemzeti dohányboltokon kívül dohánytermékeket árulni. 

"A közelben nemsokára nyílni fog egy CBA a korábbi Match helyén. Ott már tavaly decemberben kiraktak egy arculati tervet, melyen volt dohánybolt, amikor még az egészről nem lehetett tudni semmit. Meglátjuk, mi lesz velünk, ha kinyit. Cigarettából volt heti másfél milliós forgalmunk. Aki csak azért jött be, hogy vegyen egy dobozzal, és kártyával fizetett, azon még buktunk is, mert az árrés nem fedezte az OTP-nek fizetendő 60 forintos kártyahasználati díjat. De sokan voltak olyanok is, akik ha már cigit vettek, mást is leemeltek a polcokról. Most az árrés is nagyobb, 46 ezer helyett van 5 ezer árusítóhely, és mivel nem lehet mindenütt dohányt venni, egyszerre akár több dobozzal is vesznek – mondta a pasaréti nonstop ABC üzletvezetője, aki szerint ők még csak-csak meglesznek cigi nélkül, de az egyemberes üzletek a lakótelepek házai aljában sorra szűnnek meg.”

"Ma már csak emlék" (A kép és a számszöveg is csak illusztráció)
MTI / Marjai János

A vevők sokat szidják neki az új rendszert, még azok is, akik kőkemény fideszesek. De nem a mutyi miatt, hanem mert nem olyan egyszerű beszerezniük a mindennapi cigarettájukat. 

"Meglepődtünk, hogy nyertünk"  

Korábban egy kis családi vegyesbolt volt egy leharcolt üzlethelyiségben az a rózsadombi ABC, amelynek egyik fele most nemzeti dohánybolt, külön bejárattal. Nemcsak a trafik új, a mini ABC-t is teljesen felújították. Az üzletben továbbra is ugyanaz a testvérpár dolgozik: egyikük lmondta, hogy a kisbolt továbbélésének reményében pályáztak. Míg Budapesten jellemzően a nagy forgalmú csomópontoknál koncentrálódnak az üzletek, “ez a bolt a hegyen” kicsit kiesik, nincs is a közvetlen közelben konkurencia. 

“Meglepődtünk, hogy nyertünk, miután figyeltük, hogy hogyan alakulnak a pályázatok. Igazából nem tudom, hogyan sikerült, mert nem vagyunk fideszesek. Szerintem jó pályázatot adtunk be, de még sokan adtak be jó pályázatot, mégse nyertek. – mondta a sikeres pályázat hátteréről az üzletvezető, aki hozzáteszi, hogy nem akar politizálni, hanem csupán egy jó üzletet szeretne csinálni, amiről azt mondják az emberek, hogy itt kapható minden. “Van itt Continental-termék is. A pályázatban eleve vállaltuk, hogy lesznek magyar termékek. Meglátjuk, hogy itt a Rózsadombon ki vesz majd Hungária cigarettát. Itt hagyták bizományba, megnézzük, hogy fogy.” 

Ottjártunkkor néhány percenként jött egy-egy újabb vevő. “Míg korábban volt 80 féle cigim, most van legalább 220, különböző egyéb dohánytermékekkel és kiegészítőkkel. A két nagy dohányforgalmazó (Philip Morris, BAT) meghatározta a maga polcprofilját, a többi polcra kerül a többi termék. Egyelőre még az ügynökök is szokják az új rendszert, naponta kószálnak olyan hírek, hogy ez vagy az a termék fogy ki, de egyelőre minden van. A vevők is különösen alkalmazkodnak a változáshoz: míg korábban jellemzően egy-egy dobozt vittek, most vannak, akik egy-két kartonnak is bespájzolnak, mintha háború készülődne.

"Beáll minden a kerékvágásba"

“Július elsején ugyan megnyitottunk, de mivel akkor még a kisboltban is lehetett cigit árulni, ezért a vevők még nem jöttek át. Most viszont már kezdik megszokni. Az arculat lehetett volna kicsit szerencsésebb. Azt, hogy a nagy 18-as karika miatt a külföldiek a dohányboltot összetévesztik egy szexbolttal, még nyilván ki kell küszöbölni. Ráírhatnánk például, hogy tobacco, csak hogy a magyarul nem tudók se csalódjanak. Adóhatósággal összekötött pénztárgép sincs még. De ez is modern, a kijelzője kéken világít, valaki megjegyezte, ezen nézzük majd a meccset? Nekem elég, ha majd bekötik a NAV-hoz." 

Marad az élelmiszer
MTI / Marjai János

Miközben a trafikban téblábolunk, felbukkan az Imperial Tobacco ügynöke. Új fiú. Mondja, hogy tűzoltani jött. Azzal, hogy a II. és III. kerületben is a fő közlekedési csomópontok köré összpontosulnak a dohányboltok, a kollégájának a körzetében hirtelen 87-re emelkedett a meglátogatandó boltok száma. De majd ez az őrültek háza is lecseng, és beáll minden az új kerékvágásba. 

"Cigi nincs, dinnye van"

Pesten is hasonló a helyzet, mint Budán: már hétfőre elfogyott a legtöbb kis üzletből a dohányáru, az V. kerületben a Szemere utcai zöldséges pedig olyannyira megunta, hogy még mindig hozzá járnak cigiért, hogy kiírta: “Cigi nincs, dinnye van.” 

Ehhez hasonlóan a Szent István körút környékén a régi trafikosok, zöldségesek, éjjel-nappalisok mind csak lemondóan legyintenek, amikor csak egy dobozzal kérünk. A Jászai Mari térnél a zöldséges fiúk a szemközti nemzeti dohányboltba irányítanak, a Visegrádi utcában az éjjel-nappalira hiába írják még ki, hogy dohányáru, azzal csak a szemközti trafik tud szolgálni. Igaz, a megszokott márkánk (még) ott sincs.

Bár a Váci utcában találtunk egy régi trafikot szűkös választékkal, az ázsiai eladó hölgy rögtön emlékeztet, hogy ez az utolsó nap. A Nyugati téri aluljáróban már szinte csak a nemzeti dohányboltokban találni cigit, az újságárus pavilonban, a Relaynél már kipucolták a polcokat. A Spar, valamint a Westend-beli dohányüzletek kínálata az utolsó pillanatig tartja a frontot: a megmaradt készletet majd átküldik abba az üzletbe, amely szerzett koncessziót, vagy visszaküldik a nagykereskedőnek. 

Mint ahogy azt a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt, hétfői közleménye is aláhúzta a megmaradt, sértetlen csomagolású készleteket a nagykereskedők kötelesek 30 napon belül azon az áron visszavásárolni, amelyen a dohánykoncessziót nem nyert kiskereskedőnek értékesítették. A 30 napos határidő ma éjféltől indul. Az elszámolással feltehetőleg nem is lesz gond. Aki törvényt sért, és jogosultság nélkül mégis árul cigarettát, az súlyos, ötmilliótól ötszázmillió forintig terjedő bírságra is számíthat.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.