Jó néhány új dohánybolt nem tudott kinyitni, vagy technikai okokból zárva tartott július elsejének reggelén, amikor a dohánykoncessziós pályázatban vállalt feltételeknek megfelelően meg kellett volna nyitniuk. Sok olyan új üzlet is van, amely ugyan "kinyitott", de a cigaretta még nem érkezett meg. Vagy épp a pénztárgép nem működik. Esetleg a számlatömböt várják.
„Igen, nyitva vagyunk. Persze, jöjjön be!" – mondja az enyhén őszülő negyvenes úr (fehér ing, farmer, megnyerő modor, nyári elegancia), és széttárja a karját egy frissen felújított, de még teljesen üres üzletben, melyben rajta kívül a nyomaték kedvéért egy fiatal eladólány is jelen van. „Dohány még nincs, de holnaptól már teljes erőből üzemelünk. Szép eladólányok is lesznek, meg minden.”
A Kolosy térnél vagyunk, a napokban a semmiből nőtt ki itt egy nemzeti dohánybolt a pékség mellett. A foncsorozott üveg elrejti, hogy mi van (nincs) az üzletben. Ki gondolta volna, hogy ez nemcsak gyermek- és ifjúságvédelmi szempontból bizonyul hasznosnak, hanem egyfajta Patyomkin-faluként is működik majd július elsején, amikor a nemzeti dohányboltoknak már full üzemben meg kellene nyitniuk?
Csak nyissatok ki!
A Kolosy téri trafik az alacsony készültségi fokkal nincs egyedül. A hétfői nyitáskor egy sor olyan új üzletet találtunk, ahol legfeljebb csak a portálkép van rendben. Úgy tűnik, egyetlen dolog számított, hogy július elsején kint legyen a nyitva tábla. Mint ahogy azt az egyik üzletben elárulták: a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. „megüzente”, mindenképp nyissanak ki, mindegy, hogy tudnak-e már cigarettát árulni vagy sem. „A lényeg, hogy nyitva legyenek.” Ez azzal függ össze, hogy a pályázók 25 pontot kaptak azért, ha vállalták a július elsejei nyitást – nyilvánvaló, hogy e nélkül nem lehetett volna nyerni. (Más kérdés, hogy valóban a pályázat döntött-e.)
Ugyanakkor a Nagykörúton például több olyan üzletet találtunk, amely nem nyitott ki, és ahol a portál sincs még abban az állapotban, hogy megfeleljen az arculati előírásoknak. Nagyon sok helyen azt írták, hogy technikai okok miatt zárva a bolt. Van, ahol elmondták, hogy délutánra kinyitnak. Nagyon sok helyen nem írták ki az üzlet üzemeltetőjének a nevét és elérhetőségét, pedig ez is benne van a szabálykönyvben.
A káosz a július elsejei induláskor annak ellenére érzékelhető, hogy jogszabályi oldalról mindent megtettek, hogy ne legyen fennakadás: egy júniusi kormányrendeletnek megfelelően a jövedéki termékekre vonatkozó vámhatósági engedélykérelmekre soron kívül, két napon belül kellett reagálnia a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak. Ha három napon belül nem kért hiánypótlást, utána már nem is teheti meg. A kérelemhez egyébként az előírt dokumentumok másolata, valamint a koncessziós díj megfizetésének igazolása mellett elég volt benyújtani a dohánybolt „legalább kézzel rajzolt (lehetőleg arányos) alaprajzának egyszerű másolatát".
"Várjuk az árut"
A II. kerületi Ezredes utcában 9 óra körül 3 alkalmazott és üres polcok fogadják az arra járót. Pénztárgép van, de a kérdésünkre, hogy mikor lesz itt dohány, azt a választ kapjuk, hogy „várjuk az árut.” Ez az üzlet korábban egy akkumulátoros volt, a Dékán utcában, a Széna téri piacnál pedig egy cipőüzlet alakult át dohánybolttá. A bejáratra ki van írva, hogy 5 méteres körzeten belül dohányozni tilos: ottjártunkkor két félsornyi cigaretta volt kitéve, ketten nagy pakolásban voltak, de érdeklődésünkre azt mondták, „van cigaretta, tessék!”.
A Mammut oldalában a Fény utcában a vietnámi ital-, illatszer- és dohánynagyker leválasztotta a trafikkonform termékeket. Amit nem lehet árulni, azt egy kicsivel odébb nyíló üzletben kínálják majd. A dohánybolt a Vimpex-hálózat egyik tagja, függetlenül attól, hogy a jogosultságra elvben magánszemélyek pályázhattak csak. Ezt maga az eladó is megerősítette, amikor rákérdeztünk, hogy, ugye, ez vimpexes üzlet. Az átlátszó üvegeket épp ottjártunkkor cserélték, amihez egy biztonsági őr asszisztált, aki nem akarta engedni, hogy fotózzunk, mert ez magánterület.
Nincs válasz |
A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-t múlt csütörtökön arról kérdeztük, hogy mivel a pályázati szempontok között 25 pontot ért a július elsejei indulás, feltételezhetjük-e, hogy minden nyertes bevállalta ezt a feltételt. És ha nem, akkor Budapesten hányan nem vállalták ezt. Ezzel kapcsolatban azt is szerettük volna megtudni, hogy mi lesz azokkal a koncessziónyertesekkel, akik nem tudják ezt a feltételt teljesíteni. (Itt persze az is érdekes, hogy miképp kívánják a nyitási feltételt ellenőrizni.) Noha a nemzetidohany.hu-n közzétettek egy emlékeztetőt a nyertes pályázatok értékeléséről, de azt a vonatkozó törvényi előírás ellenére nem közölték, hogy a nyertes pályázatokat hogyan pontozták a vállalások szerinti bontásban, illetve, az is kimaradt, hogy az emlékeztetőben bemutassák, a nyerteseknek korábban milyen dohányipari érdekeltségei voltak. Levelünkben ezen mulasztás pótlását is kértük a Gyulay Zsolt vezette szervezettől. Hétfő délig a megkeresésünkre nem kaptunk választ. |
Hemzsegnek, csak zárva vannak
A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. tájékoztatása alapján Budapesten július 1-jétől a Nagykörúton hemzsegniük kellene a dohányboltoknak. Ez azonban egyelőre köszönő viszonyban sincs a valósággal. A Baross utcától indulva a Margit híd felé azt tapasztaltuk, hogy az új dohányboltok egy-kettő kivételével nem nyitottak ki, és ha a többi boltban nem lehetne cigarettát kapni július közepéig, kilométereket kellene gyalogolni egy trafikig. A Baross utcától a Margit hídig a legtöbb nemzeti dohánybolt ajtaján „Technikai okok miatt zárva” felirat fogadott minket, vagy zárt ajtók információ nélkül.
A legtöbb helyen sem az üzemeltető vállalkozást, sem azt nem írták ki, mikorra várható a nyitás. Hétfő délelőtt ez volt a helyzet például a Rákóczi téri új trafiknál, ahol még a „Nemzeti dohánybolt” felirat sem volt fenn az ajtón, amit láthatóan a napokban illesztettek az ajtónyílásba. Az ajtó üvege egyelőre fehér papírral letakarva, és a réseken látni, hogy benn lázas munka folyik. Nem találtunk nyitva nemzeti dohányboltot a Rákóczi és a Blaha Lujza tér között, és a Blahán sem, ahol a sarki nagy CBA oldalában kellett volna megnyitnia a technikai zűrbe keveredett trafiknak. Tovább gyalogoltunk az Oktogonig, de sem ott, sem az oda vezető úton nem találtunk nyitva nemzeti trafikot (sőt, tovább menve a Nyugati téren sem, ahol az aluljáróban kettő is lesz egymástól 20 méterre).
Nincsen vágott
Akkor sem jártunk jobban, amikor a körútról betérve a kisebb utcákba ráakadtunk egy-egy megnyílt nemzeti dohányboltra. A József utcában lévő trafikban (melynek üzemeltetője a Kremmer Tabak Bt.) üres polcok fogadtak minket, csak egyharmadukat töltötte meg dohánytermék. A trafikok többségében a multinacionális gyártók megszokott márkáit találtuk, az eddig megszokott polcképpel. Szemmagasságban a Multifilter, Pall Mall, Marlboro, Viceroy, a vágott dohányokból szintén a multik termékei, az L&D, a Bond, vagy a Camel nagyobb kiszerelésekben a polcok tetején vagy lejjebb kisebb csomagokban. Nehezített pályán azonban még ez a néhány dohánybolt is megbukott a tesztünkön, speciálisabb igényeinknek ugyanis egy sem tudott megfelelni. Sodrós cigarettához a legtöbb helyen nem találtunk papírt és füstszűrőt sem, az eladók többsége azt sem tudta, mit kérünk. Mint az egyik körútról nyíló kis utcában egy régi trafikostól megtudtuk, a kellékek, amiket keresünk, már lehet, nem is lesznek. Az eddigi forgalmazó és dohány-nagykereskedő ugyanis az elmúlt hónapban csendben megszűnt – mondta a trafikos.
A Nyugati pályaudvarra érkező dohányosok legjobban akkor járnak, ha az aluljárói Relay üzletben vásárolnak a még meglévő készletből. A pályaudvar területén ugyanis már sehol sem lehet kapni cigit, a WestEnd előtt szalaggal elkerített dohányboltot találtunk, a Nyugati tér alatti nemzeti dohányboltban pedig félig lehúzott redőny mögött várja az árus, hogy megérkezzen a pénztárgép – várhatóan délután nyitnak. A közeli Katona József utcában viszont már megnyitott a trafik, itt üdítőt és alkoholt is lehet már kapni.
A Jászai Mari tér környéki kis utcákban kettő nemzeti dohányboltot is nyitva találtunk, csaknem teljesen üresen. Az egyikben egy hölgy éppen számlatömböt próbált felhajtani telefonon azt magyarázva, hogy ma már „bevételezniük kellene”. A másikban legalább számlatömbök voltak. Ezen kívül nagyjából semmi. „Lesz itt minden: üdítő, szeszes italok, kávé, még wifizni is lehet majd” – mentegetőzik az eladó. Csavart cigarettához kerestünk kellékeket nála is. Hiába, csak a megszokott dobozos cigarettából találtunk néhányat a polcokon.
Teljes a káosz a dohányforgalmazóknál is
„Múlt héten alakítottuk át az üzletet. Emiatt két napra be kellett zárnunk, de másképp ezt nem lehetett megoldani – mondta az egyik dohánybolt megkérdezett alkalmazottja, aki a pályázatukról semmit nem tud. Az ő üzletük korábban is árult cigarettát, a tulajdonos pedig már legalább 20 éve ezzel foglalkozik. Az eladó (aki örül, hogy neki legalább megmaradt az állása) azt mondja, hogy „szívesen beállítaná árulni a boltba azt, aki ezeket a szabályokat kitalálta. Aki 18 év alatti gyerekkel érkezik, azt ugyanis nem szabad kiszolgálnom. Sőt, addig nem is szabad folytatnom a kiszolgálást, amíg nem hagyja el a helyiséget. Hogyan lehet ezt kezelni, amikor áll a sor, és beugrik egy anyuka egy babakocsival, mert lottózni szeretne?”
Érdeklődésünkre, hogy a dohánygyárak mennyire voltak felkészülve az átállásra, azt mondta, hogy "teljes a káosz, nem tudja a bal kéz, hogy mi csinál a jobb. A BAT-osok (Pall Mall, Sopianae) jobban odafigyeltek, a Philip Morris úgy-ahogy", de "nagy az összevisszasság, és szegény szállítófiúkon óriási a nyomás".
Trafikok iskolásoknak |
Olvasóink rengeteg olyan településről számolnak be, ahol iskolák közelében nyitottak trafikot, ami meglehetősen kedvezőtlen megvilágításba helyezi, hogy a kormány a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítása érdekében kezdeményezte a trafiktörvényt.
Budapesten a XIII. kerületben a Pozsonyi úton az egyik trafikot egy iskola mellett sikerült megnyitni. A XI. kerületben a Bartók Béla út 27. szám alatti Gárdonyi Géza Általános Iskola mindkét oldalán nyílik egy nemzeti dohánybolt. A III. kerületi Zápor utcában az általános iskolával szemben lévő CBA-épületből választottak le az üzletnek egy részt. A III. kerületi Vörösvári úton az Első Óbudai Általános Iskolától kb. 20-30 méterre lesz trafik. A II.kerületi Budenz úton (a CBA épületéből leválasztva) 6 méterre nyílik dohánybolt a Budenz József Általános Iskola és Gimnáziumtól. A XIV. kerületben az Egressy úton szintén az általános iskola 100 méteres körzetében lesz trafik.
Tiszalökön az általános iskolával szemben nyílt dohánybolt, az iskola főbejáratától nagyjából 30 méterre. A településen, ahol 6 ezer ember él, egyébként 3 dohánybolt kapott engedélyt, melyek a város központi részén 300 méteren belül találhatóak! Szentendrén is nyitnak dohányboltot a Ferences Gimnázium mellett körülbelül 10 méterre. Záhonyban a zeneiskolától körülbelül 50 méterre lesz trafik. Soltvadkerten, Magyarkeszin is az általános iskola közelében, Debrecenben pedig a Tóth Árpád Gimnáziummal szemben nyílik egy. Jászberényben az egyik általános iskola bejáratától 6 méterre nyílik trafik, a másik általános iskola bejáratától pedig 20 méterre. |
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.